Α1 γυναικών: Εσπερίδες και Δάφνη υπερασπίστηκαν τις έδρες τους για την 9η αγωνιστική

Σταυρούλα Μουστακάτου

Με νίκες συνέχισαν τις αγωνιστικές τους υποχρεώσεις για την Α1 μπάσκετ γυναικών οι Εσπερίδες Καλλιθέας και η Δάφνη επικρατώντας στις έδρες τους επί των ΠΑΣ Γιάννινα (68-57) και Ελευθερίας Μοσχάτου (73-66) αντίστοιχα.

Στο παιχνίδι που έριξε την αυλαία της 9ης αγωνιστικής, η Δάφνη κατάφερε να επικρατήσει της Ελευθερίας Μοσχάτου με 73-66 παρά το καλύτερο ξεκίνημα των φιλοξενούμενων.

Η Δάφνη χρειάστηκε να ανεβάσει ρυθμούς στο δεύτερο ημίχρονο και με επιμέρους 24-19 στην τρίτη περίοδο και 17-15 στην τελευταία έφτασε στη νίκη και διαμόρφωσε το ρεκόρ της στο 3-5.

«Γεμάτη» εμφάνιση από την Πάτερσον με 29 πόντους, 6 ριμπάουντ και 3 ασίστ, με την Ντε Άντρεα Γκίβενς να σημειώνει 32 με 9 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Από την άλλη, Χίντερ και Τζέιμς έκαναν την διαφορά με 16 και 20 πόντους αντίστοιχα, με την τελευταία να έχει και 10 ριμπάουντ.

Ροζ φύλλο για τις Εσπερίδες

Λίγο νωρίτερα οι Εσπερίδες Καλλιθέας πέρασαν το εμπόδιο του ΠΑΣ Γιάννινα που γνώρισε την 6η ήττα του στο πρωτάθλημα. Οι γηπεδούχες ήταν από την αρχή τον έλεγχο του αγώνα με το προβάδισμα να φτάνει και στο +21 (55-34) και το τελικό αποτέλεσμα να τους δικαιώνει (68-57).

Κορυφαία για τις νικήτριες η Πότερ με 17 πόντους, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 μπλοκ,με την Μπάραχμαν να προσθέτει 22 πόντους και η Πατεράκη 9.

Για τον ΠΑΣ η Κούπερ σημείωσε 21 πόντους με 10 ριμπάουντ, ενώ η Θεοδώρου είχε 12 και η Πέρι 7.