Ευρωμπάσκετ U20: Ξανά στο Ηράκλειο το τουρνουά του 2025!
![Ευρωμπάσκετ U20: Ξανά στο Ηράκλειο το τουρνουά του 2025!](/sites/default/files/styles/article_main_image/public/2022-11/aorakia.jpg?itok=yu30995g)
Με επίσημη ανακοίνωσή της η FIBA, έκανε γνωστό τον τόπο και την περίοδο όπου θα διεξαχθούν τα ευρωπαϊκά πρωταθλήματα των μικρών ηλικιακών κατηγοριών των εθνικών ομάδων.
Για μία ακόμη φορά, η Ελλάδα θα φιλοξενήσει το Ευρωμπάσκετ Νέων Ανδρών. Πιο συγκεκριμένα, το καλοκαίρι του 2025 στο Ηράκλειο θα βρεθούν οι καλύτερες εθνικές ομάδες της ηλικιακής κατηγορίας των Κ20.
Αυτή θα είναι η πέμπτη φορά που η Ελλάδα θα διοργανώσει το Ευρωπαϊκό Νέων Ανδρών. Η πρώτη ήταν το 2009 στη Ρόδο και ακολούθησαν το 2014, το 2017 και το 2023 στο Ηράκλειο. Το 2009 και το 2017 η ελληνική αποστολή είχε ανέβει στο υψηλότερο σκαλί του βάθρου, ενώ το περασμένο καλοκαίρι κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο.
Διάβασε όλα τα τελευταία νέα της αθλητικής επικαιρότητας. Μάθε για όλους τους live αγώνες σήμερα και δες τις αθλητικές μεταδόσεις της ημέρας και της εβδομάδας μέσα από το υπερπλήρες Πρόγραμμα TV του Gazzetta.