Ήττα από τη Λετονία για τις Κορασίδες, κόντρα στην Πορτογαλία για την παραμονή στην Α' κατηγορία

.

Η Εθνική Κορασίδων ηττήθηκε από τη Λετονία με 62-51 και πλέον θα διεκδικήσει την παραμονή της στην Α’ Κατηγορία του EuroBasket U16 σε πρώτη φάση στην αναμέτρηση με την Πορτογαλία (18/8, 16.30).

Η Εθνική Κορασίδων «πλήρωσε» ένα κακό τρίλεπτο στην τέταρτη περίοδο και ηττήθηκε από τη Λετονία με 62-51. Πλέον η ελληνική ομάδα θα διεκδικήσει την παραμονή της στην Α’ Κατηγορία του EuroBasket U16 σε πρώτη φάση στην αναμέτρηση με την Πορτογαλία (18/8, 16.30), καθώς αγωνίζεται για τις θέσεις 13-16 της τελικής κατάταξης.

Η Ελλάδα είχε την υπεροχή από τα πρώτα λεπτά του αγώνα (4-7, 5’40’’), φτάνοντας ως το +5 (9-14) της πρώτης περιόδου από τα χέρια της Καρρά.

Η Χωλοπούλου έγραψε το 12-16 (11’) όμως η Λετονία έκανε μια μικρή αντεπίθεση για το 20-20 (15'’). Τα επόμενα λεπτά οι δύο ομάδες παρουσιάστηκαν άστοχες, με την Σταθοπούλου με γκολ-φάουλ να οδηγεί στο 20-23.

Οι Λετονές κατάφεραν να προσπεράσουν στην τρίτη περίοδο (24-23, 21’), αλλά η Λιανούδη απάντησε άμεσα και οι Σταθοπούλου Χωλοπούλου έκαναν το 24-29 (22’30’’). To 29-33 (24’30’’) της Σύρπα έγινε 35-33 (26’50’’) με τις Καζάκη Χωλοπούλου να φέρνουν ξανά τον αγώνα στα ίσια (38-38, 29′) και την τελευταία να δίνει ξανά το προβάδισμα στην ελληνική ομάδα (38-40, 29’40”).

Η Λετονία έδειχνε να έχει βρει ρυθμό, για να φτάσει ως το 54-40 (33′). Το σερί της διέκοψε η Χωλοπούλου (54-42, 33’30”) με τις Σταθοπούλου Γιάνταη να μειώνουν ακόμη περισσότερο (54-47, 35′), αλλά η Λετονία ήταν αυτή που πήρε τελικά τη νίκη και εξασφάλισε την παραμονή της στην Α' Κατηγορία με το τελικό 62-51.

Διαιτητές: Τόμιτς (Κροατία), Βούιτσιτς (Μαυροβούνιο), Ντορλ (Ιταλία)
Δεκάλεπτα: 9-14, 22-23, 42-40, 62-51
Ελλάδα (Γκουζίνη): Χωλοπούλου 16 (11ρ.), Καρρά 3 (1), Καζάκη 2, Λιανούδη 6, Σταθοπούλου 10, Ανδρέου, Μπαλτζή, Γιάνταη, Παπαγιαννάκη, Σύρπα 10