Αυστρία - Ελλάδα U18: Με MVP την Στολίγκα η πρώτη νίκη για την Εθνική Νεανίδων στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα

Η Στολίγκα με την Εθνική Νεανίδων

Η Εθνική Νεανίδων σημείωσε την πρώτη της νίκη στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα δεύτερης κατηγορίας έχοντας επικρατώντας με 46-32 της Αυστρίας στην ημέρα της Στολίγκα.

Το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα β'κατηγορίας συνεχίζεται στα Σόφια για την Εθνική μας, που το απόγευμα της Κυριακής (02/07) σημείωσε την πρώτη νίκη απέναντι στην Αυστρία.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, οι παίκτριες του Κτιστάκη πήραν διαφορά με 10-2 στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, με τις αντίπαλες να επιστρέφουν και τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι μέχρι και το ημίχρονο (19-19).

Με το επιθετικό μισό να αντιμετωπίζει προβλήματα σε αμφότερες τις πλευρές, η Ελλάδα κατάφερε να ξεφύγει με 9 πόντους διαφοράς στο τέταρτο δεκάλεπτο και στη συνέχεια το διαχειρίστηκε για να έρθει και το αποτέλεσμα.

Κορυφαία για την Εθνική μας η Νάγια Στολίγκα με 26 πόντους και 6 στα 16 τρίποντα, με την Χατήρα να σημειώνει 7 και την Ζιάκα να μαζεύει 8 ριμπάουντ με 2 ασίστ δίχως να σκοράρει. Από την άλλη, στους 13 πόντους σταμάτησε η Αλμπόροβα και 13 ριμπάουντ με 8 πόντους είχε η Σανσέοβιτς.

Τα δεκάλεπτα: 9-11, 19-19, 26-29, 32-46

Ελλάδα (Κτιστάκης): Χατήρα 7(1), Γεωργακοπούλου, Στολίγκα 26(6), Τσάμη 6, Ζιάκα, Μπλιθικιώτη 1, Μαργέλου, Παλάσκα 6, Παρασκευπούλου, Στεφανάκη.