Ολυμπιακός - Βαλένθια 59-65: «Κόλλησε» στο τέταρτο δεκάλεπτο και υποχρεώθηκε στο 0-7

Με ένα καταστροφικό τέταρτο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός έχασε την ευκαιρία να πάρει την πρώτη του νίκη στην EuroLeague Women, με τη Βαλένθια να «κλέβει» το ροζ φύλλο (59-65).

Ο Ολυμπιακός φιλοξένησε τη Βαλένθια για την 7η αγωνιστική της EuroLeague Women και παρότι βρέθηκε στο +10, ένα δεκάλεπτο... καταστροφής του στέρησε την ευκαιρία να μετρήσει το πρώτο του θετικό αποτέλεσμα στην φετινή διοργάνωση. Οι Ισπανίδες έτρεξαν επιμέρους 6-19 στην τέταρτη και καθοριστική -όπως αποδείχθηκε- περίοδο και πέρασε νικηφόρα με 59-65 από την κεντρική σάλα του ΣΕΦ.

Η Μέγκαν Γκούσταφσον πραγματοποίησε ακόμη μία εξαιρετική εμφάνιση και ήταν από τους βασικούς παράγοντες της εικόνας των «ερυθρολεύκων» σκοράροντας 21 πόντους (11ριμπ., 1ασ. και 2 κλ.), με την Κάιλ Σουκ να συμπληρώνει με επίσης 21 και 6 ριμπ., 1ασ. και 1κλ. Η Σπυριδοπούλου είχε 8 πόντους και η Νικολοπούλου μοίρασε 5 ασίστ, είχε 8 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα για τους 2 πόντους της. Ντεμπούτο έκανε και η Σκόριτς μένοντας χωρίς πόντο σε 4μιση λεπτά συμμετοχής.

Από την άλλη, η Βαλένθια είχε την Καρέρα με 15 πόντους με 6 ριμπάουντ και 1 ασίστ συν 4 κλεψίματα, ενώ οι Γκελίχ και Ρομέρο προσέθεσαν από 10. Η Ελληνίδα διεθνής, Ελεάννα Χριστινάκη, αγωνίστηκε για 7'42'' και σημείωσε 4 πόντους (1/1 δίποντο, 2/2 βολές) με 2 ριμπάουντ.

Η Βαλένθια πήρε το προβάδισμα με το 8-13 μετά από 4μιλη λεπτά αγώνα, με τις παίκτριες του Ζίμπαρτς να τρέχουν ένα 12-0 και να βάζουν τις βάσεις για να πάρουν απόσταση από τον αντίπαλό τους. Μέχρι και το ημίχρονο, που βρήκε τις δύο ομάδες στο 39-35, οι «ερυθρόλευκες» είδαν τις Ισπανίδες να επιστρέφουν δις για την ισοφάριση (31-31, 33-33) χωρίς ωστόσο περνούν μπροστά.

Ο Ολυμπιακός με την επιστροφή κατάφερε να πατήσει καλύτερα στο παρκέ και αποδιοργανώνοντας το παιχνίδι της Βαλένθια έφτασε και στο +10 (50-40) στο 25ο λεπτό με την συνεργασία της Σταμάτη και της Γκούσταφσον, ενώ διατήρησε τη διαφορά σε ικανοποιητικά επίπεδα μέχρι και το ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου. Καρέρα και Σαλβαδόρες έγραψαν το 59-56 με την Ρομέρο να προσθέτει 4 σερί πόντους για το 59-63 στο 38΄. Σε εκείνο το σημείο οι γηπεδούχες είχαν υποπέσει σε 23 λάθη και έδειχναν να στερεύουν από επιλογές ώστε να φτάσουν κοντά στο καλάθι.

Ο Ολυμπιακός βρίσκεται στην τελευταία θέση του πρώτου ομίλου, ενώ έχει στο μυαλό του και το παιχνίδι της Παρασκευής (23/12) κόντρα στον Παναθηναϊκό για το Κύπελλο Ελλάδας.

Τα δεκάλεπτα: 27-21, 39-35, 53-46, 59-65