![Η Εθνική ομάδα 3×3 U23 Ανδρών έπιασε κορυφή στο Nations League (vid)](/sites/default/files/2023-06/greece_640_0.png)
Η Εθνική ομάδα 3×3 U23 Ανδρών έπιασε κορυφή στο Nations League (vid)
![Η Εθνική ομάδα 3×3 U23 Ανδρών έπιασε κορυφή στο Nations League (vid)](/sites/default/files/styles/article_main_image/public/2022-08/ethniki.jpg?itok=Y9frcGnY)
Η Εθνική Ομάδα 3×3 U23 Ανδρών έφτασε στον τελικό του 4ου Stop (Β' φάση) του Nations League, κατακτώντας την πρωτιά με το 21-15 επί της Ιταλίας.
Το πρόγραμμα 3×3 στο οποίο έχει επενδύσει η Ελληνική Ομοσπονδία Καλαθοσφαίρισης φέρνει σταδιακά τα πρώτα αποτελέσματα, όπως επιβεβαιώνει η πορεία της ομάδας που κοουτσάρει ο Άγγελος Τσαγκαράκης στο Nations League που διεξάγεται στο Βουκουρέστι.
Η Εθνική είχε νικήσει νωρίτερα στον πρώτο αγώνα της ημέρας την οικοδέσποινα Ρουμανία με 17-14. Στον τελικό με την Ιταλία, η ελληνική ομάδα πήρε προβάδισμα νωρίς με 5-9. Οι Ιταλοί πλησίασαν (8-10), όμως η Εθνική αντέδρασε σωστά, με τον Άρη Σωτηρίου να ευστοχεί σε δυο τρίποντα και τον Γιώργο Αρνόκουρο να γράφει το τελικό 15-21.
Nothing better than that winning feeling 🤩 #3x3NL pic.twitter.com/wiuz0NZuLf
— FIBA3x3 (@FIBA3x3) August 5, 2022
Τα αποτελέσματα
Ελλάδα – Τουρκία 17-21 (Γ)
Ρουμανία – Ελλάδα 14-17 (Α)
Ρουμανία – Ελλάδα 14-10 (Γ)
Τελικός 4ou stop
Ιταλία – Ελλάδα 15-21
Η συνέχεια
6 Αυγούστου
16.20 Ισραήλ – Ελλάδα (Α)
16.45 Ελλάδα – Τουρκία (Α)
18.10 Ισραήλ – Ελλάδα (Γ)
7 Αυγούστου
16.20 Ισραήλ – Ελλάδα (Γ)
16.45 Ελλάδα – Τουρκία (Α)
18.10 Ισραήλ – Ελλάδα (Α)
Διάβασε όλα τα τελευταία νέα της αθλητικής επικαιρότητας. Μάθε για όλους τους live αγώνες σήμερα και δες τις αθλητικές μεταδόσεις της ημέρας και της εβδομάδας μέσα από το υπερπλήρες Πρόγραμμα TV του Gazzetta.