«Καβάλα» η Δράμα, «δράμα» η Καβάλα!

Στέλλα Παπαδοπούλου

Η νίκη κόντρα στον Πρωταθλητή Ευρώπης Παναθηναϊκό λειτούργησε σαν κατάρα για την Καβάλα κι... υπέρ του ΚΑΟΔ, που επιβλήθηκε κι αυτός σε βάρος της (81-58) στο «Δημήτρης Κραχτίδης»!

Ο ΚΑΟΔ έψαχνε νίκη ψυχολογίας για να συνεχίσει το δύσκολο έργο της παραμονής και τα κατάφερε στο γειτονικό ντέρμπι! Η Καβάλα τρεις αγωνιστικές μετά τη νίκη επί του Παναθηναϊκού δείχνει πως αδυνατεί να συνέλθει και το συγκρότημα του Γιώργου Καλαφατάκη φρόντισε να το εκμεταλλευτεί.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Ένωση κατάφερε να φανεί ανταγωνιστική μόλις για ένα δεκάλεπτο. Από κει και πέρα φάνηκε να είναι εκτός παρκέ για ακόμη ένα παιχνίδι. Οι Δραμινοί δεν το άφησαν ανεκμετάλλευτο, ήταν ανώτεροι στη μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού με τη δεύτερη νίκη να έρχεται άνετα.

MVP: Ο Κώστας Χαραλαμπίδης ήταν ο παίκτης που έβαλε μπρος στη «μηχανή» του ΚΑΟΔ! Ο Έλληνας γκαρντ πέτυχε 23 πόντους στο πρώτο ημίχρονο, τους περισσότερους στο δεύτερο δεκάλεπτο, σε μόλις 20 λεπτά, πριν δηλαδή πάθει τράβηγμα και καθίσει στον πάγκο.

AΦΑΝΤΟΣ: Ο Καραποστόλου αγωνίστηκε 16 λεπτά και δεν φάνηκε καθόλου στο παρκέ. Ο Έλληνας γκαρντ πέτυχε τρεις πόντους με 0/4 δίποντα και 1/2 τρίποντα, ενώ είχε και δύο λάθη.

KEY POINT: Το παιχνίδι κρίθηκε στη δεύτερη περίοδο. Ο ΚΑΟΔ με «όπλο» τον Χαραλαμπίδη πήρε το προβάδισμα και το κράτησε ως το τέλος με τη διαφορά να εκτοξεύεται.

ΑΞΙΑ ΕΙΣΙΤΗΡΙΟΥ: Ο ΚΑΟΔ την περασμένη χρονιά δεν ήξερε τη σημαίνει ήττα και πήρε το πρωτάθλημα της Α2 χωρίς αντίπαλο. Τα πράγματα στην Α1 είναι πιο δύσκολα κι απόψε η νίκη του ικανοποίησε τους φιλάθλους της ομάδας και θα δώσει στους ίδιους ώθηση για τη συνέχεια.

ΚΑΟ ΔΡΑΜΑΣ-ΚΑΒΑΛΑ 81-58