Στο δρόμο για το EURO 2012 (vids)

Γιώργος Καραμάνος

Αμεση ενημέρωση για τα προκριματικά του EURO2012. Aποτελέσματα, αγώνες, αναλυτικές βαθμολογίες. Γκολ νίκης από Πάντελιτς, Γκέργκελι. «Τριάρα» της Αγγλίας στη Βουλγαρία, 11 γκολ η Ολλανδία στο Σαν Μαρίνο.

ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΗ ΦΑΣΗ ΤΟΥ EURO2012

ΟΙ ΑΓΩΝΕΣ

1ος ΟΜΙΛΟΣ
Αζερμπαϊτζάν – Βέλγιο1-1
(86’ Αλίγιεβ - 55’ πέν. Σίμονς)

Μεγάλη ευκαιρία να βρεθεί ακόμα πιο κοντά στην εξασφάλιση της δεύτερης θέσης (η πρώτη είναι καπαρωμένη από τη Γερμανία) έχασε το Βέλγιο. Απέμεναν μόλις τέσσερα λεπτά μέχρι τη λήξη και την επιστροφή από το Μπακού με τους τρεις βαθμούς. Και από το πουθενά το αδιάφορο Αζερμπαϊτζάν που ούτε καν πίεζε, ισοφάρισε. Ένα λεπτό νωρίτερα και ένα αργότερα, Ντε Καμάργκο και Φελαϊνί σπατάλησαν τις δικές τους ευκαιρίες.

Τουρκία – Καζακστάν 2-1
31’ Γιλμάζ, 90+6’ Αρντά Τουράν – 55’ Κονισμπάγιεβ)

Αυτό που έκανε στην Κωνσταντινούπολη η Τουρκία, ίσως και να μην το έχει επαναλάβει. Α μη τι άλλο οι γείτονες μας επέδειξαν πείσμα και πήραν μία απίστευτη νίκη που προφανώς μόνο οι ίδιοι πίστευαν πως θα κατακτούσαν. Η αναμέτρηση με το τελευταίο Καζακστάν ήταν απρόσμενα στο 1-1. Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων αποβλήθηκε μάλιστα και ο Σελτσούκ Ινάν, αφήνοντας του γηπεδούχους με παίκτη λιγότερο. Εκεί βέβαια έγινε και μία ψιλο-σύρραξη, με συνέπεια να υπάρξουν ακόμα περισσότερες καθυστερήσεις. Το ματς λοιπόν είχε φτάσει στο 96’, όταν ο Αρντά Τουράν χάρισε το «τρίποντο» και σήκωσε το «Τουρκ Τέλεκομ Αρένα» και όχι μόνο στο πόδι.

Γερμανία – Αυστρία 6-2
(8’ Κλόζε, 23’, 47’ Εζίλ, 28’ Ποντόλσκι, 83’ Σέρλε, 88’ Γκέτσε – 42’ Αρναούτοβιτς, 51’ Χάμικ)

Ακόμα ένα πάρτι με καλεσμένη την Αυστρία έστησαν οι Γερμανοί. Τα Πάντσερ συνηθίζουν τα τελευταία χρόνια να συντρίβουν τους γείτονες τους όταν τους πετυχαίνουν στο διάβα τους. Ετσι λοιπόν φρόντισαν να… κεράσουν μισή ντουζίνα γκολ και να παραμείνουν ως η δεύτερη πιο παραγωγική ομάδα των προκριματικών πίσω από την Ολλανδία.

2ος ΟΜΙΛΟΣ
Ανδόρα – Αρμενία 0-3
(35’ Πιτσέλι, 75’ Γκαζαριάν, 90+1’ Μκιταριάν)

Χωρίς να την περιμένει κανείς, η Αρμενία παραμένει στο κόλπο. Εκανε το χρέος της, νίκησε για δεύτερη φορά την πλέον ανίσχυρη του ομίλου, Ανδόρα και ελπίζει. Αλλωστε έχει κάθε λόγο να αισθάνεται ότι μπορεί, μιας και διαθέτει την πιο παραγωγική επίθεση στο γκρουπ. Στη φάση του πέναλτι (3-0) αποβλήθηκε ο Λίμα των γηπεδούχων.

Ρωσία – FYROM 1-0
(41’ Σεμσόβ)

Η ψυχή της βγήκε για να νικήσει την αδύναμη FYROM. Ετσι όμως έχουν κυλήσει μέχρι στιγμής τα προκριματικά για τη Ρωσία που ακόμα και έτσι όμως, με το… στανιό, έχει καταφέρει να βρίσκεται στην κορυφή του γκρουπ. Βέβαια ας όψεται και ο τερματοφύλακας της, Μαλαφέεβ που στις καθυστερήσεις έσωσε τα χειρότερα στο πλασέ του παλιού παίκτη των ΑΕΚ, Αιγάλεω, Λεβαδειακού,, Γκόραν Ποπόφ.

3ος ΟΜΙΛΟΣ
Ν. Φερόε – Ιταλία 0-1
(11’ Κασάνο)

Με σβησμένη μηχανή και σαν να κάνει αγγαρεία, η Ιταλία έκανε απλά τη… δουλειά στην βόρεια άκρη της Ευρώπης και συνέχισε να παίζει μόνη της για την υπόθεση της πρωτιάς. Το γρήγορο γκολ του Αντόνιο Κασάνο άφησε τη Σκουάντρα Ατζαυρα να κάνει παιχνίδι αδιάφορης κατοχής και να μην φορτσάρει μέχρι το φινάλε.

Σλοβενία – Εσθονία 1-2
(78’ Μάταβζ – 29’ πέν. Βασίλιεβς, 81’ Πούριε)

Ηταν ξεκάθαρα η έκπληξη του ομίλου. Όχι πως η Εσθονία δεν είχε δείξει δείγματα καλής ομάδας σε προηγούμενα παιχνίδια. Ήταν όμως που η Σλοβενία κρατούσε χαρακτήρα και προέβαλε ως φαβορί για τη δεύτερη θέση. Τώρα θα τρέχει να βρει βαθμούς εκτός έδρας.

Β. Ιρλανδία – Σερβία 0-1
(67’ Πάντελιτς)

Στον Ολυμπιακό μπορεί να μην έχει φανέλα βασικού. Στη Σερβία όμως ανέκαθεν λάτρευαν να βλέπουν τον Μάρκο Πάντελιτς να σκοράρει. Δεν χάλασε λοιπόν χατίρι στους συμπατριώτες του και με με το μοναδικό γκολ της συνάντησης, τους έδωσε μία σημαντική νίκη στο Μπέλφαστ επί της Βόρειας Ιρλανδίας. Επιτυχία που βάζει ξανά γερά στο παιχνίδι της δεύτερης θέσης τους Βαλκάνιους.

4ος ΟΜΙΛΟΣ
Λευκορωσία – Βοσνία/Ερζ. 0-2
(22’ πέν. Σαλίχοβιτς, 24’ Μεντουνγιανίν)

Μόλις σε δύο λεπτά (22’-24’) οι Βόσνιοι κατάφεραν στο Μινσκ να χαλάσουν ότι με τόσο κόπο έχτιζαν από το ξεκίνημα των προκριματικών οι Λευκορώσοι. Ηταν η πρώτη εντός έδρας ήττα για την ομάδα που είχε αρχίσει τη σειρά με «2» στη Γαλλία. Τώρα όμως οι Βαλκάνιοι τους προσπέρασαν και έχουν και ένα παιχνίδι λιγότερο. Οπότε δυσκολεύει η κατάκτηση της δεύτερης θέσης για τους γηπεδούχους.

Λουξεμβούργο – Ρουμανία 0-2
(34’, 45’ Τόριε)

Ένα 11λεπτο ξέσπασμα του Γκάμρπιελ Τόριε ήταν αρκετό, ώστε η ανανεωμένη Ρουμανία να επικρατήσει στο Λουξεμβούργο. Αυτό το «τρίποντο» της δίνει την ευκαιρία να πλησιάσει στη δεύτερη θέση που είναι και ο αντικειμενικός στόχος της, καθότι τη Γαλλία είναι εξόφθαλμο πως δεν την προλαβαίνει.

Αλβανία – Γαλλία 1-2
(46’ Μπογκντάνι – 11’ Μπενζεμά, 18’ Μ’Βιλά)

Η εντός έδρας απρόσμενη ήττα της πρεμιέρας από τη Λευκορωσία έχειμπει πλέον στο χρονοντούλαπο της ιστορίας. Η Γαλλία έχει βρει τη σειρά της και χωρίς να εντυπωσιάζει, παίρνει αυτό που θέλει. Κάπως έτσι κύλησε και το ταξίδι της στα Τίρανα. Στο 18 προηγούνταν με 2-0 και έκανε παιχνίδι κατοχής. Το γκολ που δέχτηκαν βέβαια άγχωσε κάπως τους Τρικολόρ που εν τέλει παρέμειναν χαλαροί και ωραίοι στην κορυφή.

5ος ΟΜΙΛΟΣ
Φινλανδία – Μολδαβία 4-1
(11’, 43’ Χαμαλάινεν, 52’ πέν. Φορσέλ, 71, αυτογκόλ Αρμας – 85’ Αλεξέεβ)

Την πρόκριση αποκλείεται να την προλάβουν. Ωστόσο, οι φινλανδοί αναζητούσαν εναγωνίως ένα πολύ καλό αποτέλεσμα, ώστε να ξεπλύνουν τη ντροπή του περασμένου Ιουνίου, όταν έφαγαν πέντε γκολ από τη Σουηδία. Η Μολδαβία αποδείχτηκε το εξιλαστήριο θύμα. Μάλιστα οι γηπεδούχοι είχαν οκτώ ευκαιρίες για γκολ και σκόραραν στις μισές. Οσο για τους φιλοξενούμενους και την προηγούμενη φορά που έπαιξαν, με το ίδιο σκορ ηττήθηκαν (από τη Σουηδία). Ενας από τους σκόρερ των νικητών ήταν και ο Μίκαελ Φορσέλ που λίγες μέρες νωρίτερα απέρριψε την πρόταση του Αρη.

Ουγγαρία – Σουηδία 2-1
(44’ Σάμπιτς, 90’ Γκέργκελι – 60’ Βίλχεμσον)

«Παίζει με την Ουγγαρία, πηγαίνει στη Γένοβα να μαζέψει τα πράγματα του και έρχεται στον Παναθηναϊκό». Αυτό -σύμφωνα με τα ρεπορτάζ- θα ήταν (είναι) το δρομολόγιο του ύστατου «Πράσινου» αποκτήματος. Και αφού θα έκανε όλες αυτές τις μετακινήσεις ο Ρούντολφ Γκέργκελι, είπε να αφήσει και το στίγμα του. Στο 90’ ήταν αυτός που χάρισε στους Μαγυάρους τη νίκη (2-1) επί της Σουηδίας και την ευκαιρία στην χώρα του να τους πιάσει στη δεύτερη θέση. Οι γηπεδούχοι είχαν προηγηθεί, ήταν πολύ καλύτεροι, αλλά εάν δεν υπήρχε ο νέος παίκτης του Παναθηναϊκού, θα είχαν ξεμείνει με την καλή παρουσία.

Ολλανδία – Σαν Μαρίνο 11-0
(7’, 65’, 67’ 79’ Φαν Πέρσι, 12’ 87’ Σνάιντερ, 17’ Χάιτινχα, 49’ Κάιτ, 56’, 77’ Χούντελααρ, 90’ Βίναλντουμ)

Το πόδι δεν έφευγε από το γκάζι. Ακόμα και στο 90’ υπήρξε σκόρερ και ας είχε ηγίνει το 10-0 τρία λεπτά νωρίτερα. Και κάπως έτσι δημιουργήθηκε η μεγαλύτερη νίκη στην ιστορία της Ολλανδίας. Οσο για το Σαν Μαρίνο έχει φάει και περισσότερα. Ηταν ένα περισσότερο δηλαδή (12-0) το Σεπτέμβρη του 2006 από τους Γερμανούς. Και ο Ρόμπιν φαν Πέρσι εννοείται δεν έχασε την ευκαιρία για το παρθενικό καρέ της καριέρας του.

7ος ΟΜΙΛΟΣ
Βουλγαρία – Αγγλία 0-3
(13’ Κέιχιλ, 21’, 45+1’ Ρούνεϊ)

Τότεναμ και Αρσεναλ δεν πάλεψαν όσο θα έπρεπε για να αποκτήσουν τον Γκάρι Κέιχιλ. Ο δυναμικός σέντερ μπακ θα παραμείνει και φέτος στην ταπεινή Μπόλτον, αλλά αυτό δεν τον εμποδίζει διόλου να μεγαλουργεί και με την Εθνική Αγγλίας. Αυτός άνοιξε το σκορ στον θρίαμβο των Λιονταριών στη Σόφια και τη σκυτάλη πήρε ο –σε τρελή φόρμα- Γουέιν Ρούνεϊ. Κάπως έτσι απλά οι Αγγλοι παρέμειναν πρώτοι στον όμιλο και οι Βούλγαροι έμειναν στη μιζέρια τους, πραγματοποιώντας την χειρότερη πορεία των τελευταίων 30 χρόνων.

Ουαλία – Μαυροβούνιο 2-1
(20’ Μόρισον, 50’ Ράμσεϊ – 71’ Γιόβετις)

Δεν είχε ούτε έναν βαθμό. Αντίθετα το Μοντενέγκρο παρέμενε αήττητο. Θαρρείς λοιπόν και οι Ουαλοί θέλησαν να κάνουν την χάρη στην άσπονδη… μητριά Αγγλία και έφτιαξαν την κατάσταση για τους λατρεμένους-μισητούς Σάξωνες γείτονες τους, βοηθώντας τους να πάρουν επιτέλους απόσταση από τους… ενοχλητικούς Βαλκάνιους.

8ος ΟΜΙΛΟΣ
Νορβηγία – Ισλανδία 1-0
(88’ πέν. Αμπντελαουέ)

Η Νορβηγία είχε επιστρατεύσει όλα τα μέσα (έφτασε να έχει τέσσερις επιθετικούς), αλλά η μπάλα στο… πλεκτό δεν αναπαυόταν. Οι Ισλανδοί μπορεί να είναι και αυτή της συνομοταξίας των Βίκινγκς, αλλά αν και αδιάφοροι, μόνο να χάσουν δεν έκατσαν. Στο 88’ όμως ο Κάριου ανατράπηκε εντός περιοχής και ο Αμπντελαουέ φάνηκε ψύχραιμος, δίνοντας το φιλί της ζωής στους Σκανδιναβούς.

Κύπρος – Πορτογαλία 0-4
(35’ πέν., 82’ Κριστιάνο Ρονάλντο, 84’ Αλμέιδα, 90+2’ Νάνι)

Μέχρι το τελευταίο δεκάλεπτο η Κύπρος κρατούσε χαρακτήρα, παίζοντας μάλιστα με παίκτη λιγότερο από το 34’ (Ντομπρασίνοβιτς). Μέχρι τότε έχανε μόνο 1-0. Στο φινάλε όμως λύγισε και γνώρισε τελικά βαριά ήττα εντός έδρας από την Πορτογαλία που παρέμεινε στην πρώτη θέση του ομίλου.

9ος ΟΜΙΛΟΣ
Λιθουανία – Λιχτενστάιν 0-0
Τελικά φαίνεται πως το Λιχτενστάιν έχει βρει στο πρόσωπο της Λιθουανίας τους… πελάτες του. Το μικρό κρατίδιο των 36.000 κατοίκων κατάφερε να αποσπάσει «λευκή» ισοπαλία στο Κάουνας, ενώ στο αμέσως προηγούμενο παιχνίδι που μάλιστα ήταν και μεταξύ τους στις αρχές Ιουλίου, είχε νικήσει με 2-0. Οι Λιθουανοί πάντως έστω και ανορθόδοξα το πάλεψαν, αν και από το 75’ έπαιζαν με παίκτη λιγότερο (αποβολή Τσεσνάουσκις).

11/10/2011 Λιθουανία – Τσεχία

* Οι πρώτοι των εννέα ομίλων και ο καλύτερος δεύτερος προκρίνονται απευθείας. Οι υπόλοιποι οκτώ δεύτεροι θα δώσουν διπλούς αγώνες μπαράζ μεταξύ τους για να προκύψουν οι τέσσερις που θα συμπληρώσουν την 16άδα της τελικής φάσης μαζί με τις διοργανώτριες Ουκρανία και Πολωνία

* Κριτήρια σε περίπτωση ισοβαθμίας: 1) περισσότεροι βαθμοί στους αγώνες μεταξύ των ομάδων που ισοβαθμούν, 2) μεγαλύτερη διαφορά τερμάτων, 3) καλύτερη επίθεση, 4) καλύτερη εκτός έδρας επίθεση, 5) συνολική διαφορά τερμάτων, 6), συνολική καλύτερη επίθεση, 7) συνολική εκτός έδρας επίθεση, 8) βαθμολογία fairplay, 9) κλήρωση