Μόνος πρώτος ο Ολυμπιακός «υπέταξε» με 3-0 σετ την ΑΕΚ στο Ρέντη (pics)

Αντώνης Πατσούρας
Ο Ολυμπιακός κέρδισε με 3-0 σετ την ΑΕΚ στο Ρέντη και παρέμεινε μόνος πρώτος και αήττητος.

Σ' εξ αναβολής αγώνα της 1ης ημέρας της Volley League που διεξήχθη το απόγευμα της Τετάρτης (21/11) στο Ρέντη ο Ολυμπιακός κέρδισε με 3-0 σετ την ΑΕΚ και παρέμεινε μόνος πρώτος και αήττητος στη διοργάνωση.

Η ομάδα του Πειραιά πέτυχε την 21η νίκη της ιστορία της σε ισάριθμα παιχνίδια με την ΑΕΚ στην κατηγορία.

Οι πρωταθλητές με κορυφαίους τους Φράγκο και Σμιτ έφτασαν στην 5η τους νίκη και στους 13 βαθμούς.

Στο 1ο σετ ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω στο σκορ (19-21) αλλά μ' ένα 3-0 σερί ανέτρεψε την κατάσταση και προηγήθηκε. Αρχικά ο Κουμεντάκης με κερδισμένο μπλοκ άουτ μείωσε σε 20-21, στη συνέχεια ο Τερβαπόρτι με μπλοκ ισοφάρισε σε 21-21 και ο Κουμεντάκης ξανά με επίθεση έκανε το 22-21. Η ΑΕΚ ισοφάρισε σε 22-22, όμως ο Σμιτ με επίθεση «έγραψε» το 23-23. Μετά τη νέα ισοφάριση από πλευράς φιλοξενούμενων (23-23), ακολούθησε το 24-23 από το σερβίς του Κουλοχέρη που κατέληξε στο φιλέ, για να σημειώσει ο Μπέμε το 25-23 και να χαρίσει το πρώτο σετ στον Ολυμπιακό.

Στην έναρξη του 2ου σετ, οι γηπεδούχοι ήταν πίσω στο σκορ με -3 (6-9) αλλά στη συνέχεια κάλυψαν τη διαφορά αρχικά με την ΑΕΚ ωστόσο να διατηρεί το προβάδισμα. Στο 12-13 πέρασε στον αγωνιστικό χώρο ο Γιώργος Πετρέας, ο οποίος επανήλθε μετά τον τραυματισμό του. Οι φιλοξενούμενοι διεύρυναν στο +4 το προβάδισμά τους για το 15-19 στο σημείο που κάλεσε τάιμ άουτ ο Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ. Με επίθεση του Φράγκου προηγήθηκε για πρώτη φορά στο σετ με 21-20 και με ένα 3-0 σερί (από το 20-20) και άσσο του Σμιτ έφτασε στο 23-20 για να πάρει το σετ με 25-21 μετά από μπλοκ του Κουμεντάκη για το 2-0.

Στο 3ο ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω στο σκορ με 13-15 αλλά με ένα 3-0 σερί και μπλοκ του Φράγκο προσπέρασαν με 16-15 και 17-15. Ο άσος του Σμιτ έκανε το 19-16 και αν και η ΑΕΚ μείωσε σε 19-18 ο Ολυμπιακός "απάντησε" με 21-18. Η ΑΕΚ δεν παρέδωσε τα όπλα και μείωσε σε 21-20 αλλά το 23-21 με επίθεση του Σμιτ δεν επέτρεψε στην ΑΕΚ να διεκδικήσει ως το τέλος το σετ.

Ο προπονητής του Ολυμπιακού Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ δήλωσε μετά το ματς στο olympiacossfp.gr: «Ίσως ήταν το καλύτερο φετινό ματς μέχρι στιγμής με εξαίρεση το πρώτο σετ όπου ξεκινήσαμε λίγο νωθρά. Τακτικά ελέγξαμε το ματς και βήμα βήμα ανεβάσαμε την απόδοση μας. Σε γενικές γραμμές είμαι ικανοποιημένος. Το αποτέλεσμα είναι θετικό, παίξαμε καλά στην έδρα μας και παιχνίδι με παιχνίδι η ομάδα βελτιώνεται. Σίγουρα θέλουμε να ανεβάσουμε το επίπεδο μας και να βρούμε τον καλύτερο δυνατό ρυθμό στους επόμενους αγώνες».

Ο προπονητής της ΑΕΚ Νίκος Νεόφυτος είπε: «Αδικήσαμε τους εαυτούς μας και στα τρία σετ και συνολικά από το αποτέλεσμα. Στα κατάλληλα σημεία που έπρεπε να κρατήσουμε την ψυχραιμία μας δεν ήμαστε αποτελεσματικοί. Χάσαμε μία μεγάλη ευκαιρία να πάρουμε την πρώτη μας νίκη επί του Ολυμπιακού. Είχαμε δουλέψει πολύ σε αυτόν τον τομέα αλλά δυστυχώς όταν οικοδομούσαμε τις διαφορές μέσα στο σετ δεν τις αξιοποιούσαμε. Σίγουρα μπορούμε να παίξουμε πολύ καλύτερα. Πρέπει να πιστέψουμε πως μπορούμε να νικήσουμε όλες τις ομάδες. Η εικόνα της ομάδας μου ήταν καλή. Δεν καθίσαμε. Προβληματίσαμε τον Ολυμπιακό, παλέψαμε αλλά μας έλειπε η ψυχαριμία, η αποφασιστικότητα και ίσως και η αυτοπεποίθηση που χρειάζεται μετά τον 20ο πόντο κάθε σετ».

Διαιτητές: Κουτσούλας, Βουδούρης.