Μεγάλο βήμα πρόκρισης για Ολυμπιακό που νίκησε 3-0 την Τουρ

Το πρώτο από τα δύο βήματα που χρειάζονται για πρόκριση στην επόμενη φάση του Challenge Cup έκανε ο Ολυμπιακός με τους Πειραιώτες α επικρατούν με 3-0 της Τουρ σε ένα επεισοδιακό παιχνίδι.

Κεφάλι για την πρόκριση στην επόμενη φάση του Challenge Cup πήρε ο Ολυμπιακός. Οι Πειραιώτες υποδέχθηκαν την Τουρ και επικράτησαν με 3-0 (26-24, 25-21, 25-23) και πλέον στη ρεβάνς της Γαλλίας θα πρέπει είτε να πάρουν δύο σετ, είτε αν χάσουν με 3-1 ή 3-2 να κερδίσουν το χρυσό σετ για να προκριθούν.

Ο αγώνας στο Ρέντη ήταν επεισοδιακός, καθώς υπήρξε η αποβολή του Καμερουνέζου Βουνεμπάινα ο οποίος διαμαρτυρήθηκε για ρατσιστική επίθεση και σηκώθηκε την ώρα που ο αγώνας παιζόταν και πήγε στα αποδυτήρια. Μόλις επέστρεψε ο διαιτητής τον απέβαλε.

Στο καθαρά αγωνιστικό μέρος, οι δύο ομάδες πάλεψαν σε κάθε σετ, με τη νίκη να την παίρνει ο γηπεδούχους Ολυμπιακός που όπως αναφέραμε έχει πλέον προβάδισμα για την πρόκριση στην επόμενη φάση. Ο Οϊβάνεν με 14 πόντους ήταν πρώτος σκόρερ για τους νικητές, με τους Ραούβερντινκ και Αλεξίεφ να ακολουθούν με 12. Για τους Γάλλους ο Έγκλεσκαλνς είχε 19 και ο Στερν 13.

Διαιτητές: Τοντόροφ (Βουλγαρία) – Στάινμετζ (Γερμανία)

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 3 άσσους, 40 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων και της Τουρ προήλθαν από 3 άσσους, 49 επιθέσεις, 2 μπλοκ και 14 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (26-24, 25-21, 25-23) σε 95'

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μουνιόθ): Οϊβάνεν 14 (10/21 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Πετρέας 4 (2/5 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μπέμε 9 (6/9 επ., 3 μπλοκ), Ντρίζγκα 1 (1/2 επ.), Αλεξίεφ 12 (10/19 επ., 2 μπλοκ, 50% υπ. - 31% άριστες), Ραούβερντινκ 12 (11/21 επ., 1 μπλοκ, 54% υπ. - 31% άριστες) / Στεφάνου (λ, 62% υπ. - 46% άριστες), Δαρίδης (λ), Χριστοφιδέλης (33% υπ. - 33% άριστες), Ζουπάνι 1 (μπλοκ), Στιβαχτής.

ΤΟΥΡ (Ενάρ): Ερνάν, Γκότσεφ 4 (2/7 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Στερν 13 (13/23 επ., 55% υπ. - 9% άριστες), Έγκλεσκαλνς 19 (18/41 επ., 1 άσσος), Ντίφενμπαχ 7 (5/9 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Γουνεμπάινα 4 (4/8 επ., 73% υπ. - 64% άριστες) / Ενό (λ, 54% υπ. - 31% άριστες), Νεβό, Ζουφρουά, Ρίτσερτ 7 (7/13 επ., 53% υπ. - 20% άριστες), Ραμπιλιέ.