Μεγάλο διπλό στο Μαρκόπουλο ο Πανναξιακός

Φώτης Καρακούσης
Σημαντική νίκη τόσο για βαθμολογικούς, όσο και ψυχολογικούς λόγους πέτυχε ο Πανναξιακός, επικρατώντας εκτός έδρας του Μαρκόπουλου με 3-1.

Θεωρούταν και ήταν βέβαια, ένα από τα ντέρμπι του πρωταθλήματος, καθώς τόσο το Μαρκόπουλο, όσο και ο Πανναξιακός (κυρίως), έχουν ως στόχο την τετράδα. Στα Μεσόγεια αυτή που έφυγε με ψηλά το κεφάλι ήταν η ομάδα του όμορφου νησιού, επικρατώντας με 3-1 (17-25, 25-21, 22-25, 13-25), σε ένα χαρακτηριστικό για γυναικείο βόλεϊ ματς.

Και λέμε χαρακτηριστικό γιατί μόνο στο γυναικείο βόλεϊ υπάρχουν τέτοιες διαφορές απόδοσης από σετ σε σετ ή ακόμα και στο ίδιο. Οι φιλοξενούμενες ήταν αυτές που έκαναν με άνεση το 0-1, για να έρθει επίσης σχετικά εύκολα το 1-1. Εκεί όμως που... έσπασαν καρδιές ήταν στο τρίτο, με τον Πανναξιακό να προηγείται με 6-11, το Μαρκόπουλο να αντιδρά και να κάνει το 20-16, αλλά στο τέλος να χάνει και να γίνεται το 1-2.

Ε το τέταρτο ήταν εύκολο για τα κορίτσια του Ζόραν Κόβαζιτς που μετά την ήττα στην πρεμιέρα από τον Παναθηναϊκό, έχουν επικρατήσει του ΑΟ Θήρας εντός και του Μαρκόπουλου εκτός, δείχνοντας τις δυνάμεις τους.

Για τις νικήτριες η Τσβετάνοβα με 28 πόντους ήταν ασταμάτητη και την ακολούθησε η Διώτη με 14. Για τις ηττημένες η Πράντο είχε 15, η Σμουτζ 10, αλλά δεν έφτασαν για να έρθει κάτι καλύτερο από μια ήττα χωρίς να κατακτηθεί έστω ένας πόντος.

Τα σετ: 17-25, 25-21, 22-25, 13-25

Μαρκόπουλο (Ιβάνοβιτς): Δικαιούλια 6 (2/4 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Κάρπεντερ 4 (4/5 επ.), Πράντο 15 (14/48 επ., 1 μπλοκ), Ψωμά 9 (4/16 επ., 1 άσο, 4 μπλοκ, 31% υπ. – 15% άριστες), Λιάγκη 8 (6/25 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 33% υπ. – 15% άριστες), Σμουτζ 10 (7/26 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 55% υπ. – 45% άριστες), Κοκκίου –λ (43% υπ. – 10% άριστες) / Πολυδώρου

Πανναξιακός (Κόβαζιτς): Σαλούστρου 2 (1/3 επ., 1 άσο), Διώτη 14 (11/31 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 50% υπ. – 29% άριστες), Τσέσλιαρ 6 (4/7 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Τοτσίδου 2 (2/10 επ., 50% υπ. – 17% άριστες), Εμμανουηλίδου 8 (4/13 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Τσβετάνοβα 28 (23/47 επ., 3 άσοι, 2 μπλοκ), Κελεσίδου –λ (46% υπ. – 23% άριστες) / Κιουτσιούκη, Γιόβιτς, Λαδένη 5 (3/12 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 50% υπ. - 40% άριστες)

Η γνώμη του πάγκου

Ιβάνοβιτς: «Συγχαρητήρια στη Νάξο για τη νίκη. Είμαι ικανοποιημένος από την προσπάθεια που έκανε η ομάδα μου και ειδικά από την Ψωμά που έπαιξε ως κεντρική και τα πήγε πολύ καλά. Το καθοριστικό σημείο του αγώνα ήταν το φινάλε του τρίτου σετ όπου με τα συνεχόμενα λάθη μας γκρεμίσαμε ότι χτίσαμε με πολύ κόπο. Χωρίς να θέλω να μειώσω τη νίκη της Νάξου

Κόβαζιτς: «Ήταν μια πολύ σημαντική νίκη για την ομάδα χωρίς αυτό να σημαίνει ότι παίξαμε πολύ καλά. Ξεκινήσαμε σωστά, αλλά μετά το πρώτο σετ είχαμε προβλήματα. Δεν παίξαμε σωστά στο μπλοκ και το πληρώσαμε με την απώλεια του β’ σετ ενώ λίγο έλλειψε να χάσουμε και το τρίτο. Ευτυχώς στο τέλος του τρίτου σετ βελτιώσαμε κάποια πράγματα και πήραμε το τρίποντο».