Barcelona Open: Το μεσημέρι της Πέμπτης η "μάχη" Τσιτσιπά - Ντε Μινόρ

O Στέφανος Τσιτσιπάς αντιμετωπίζει την Πέμπτη (14:00, Cosmote Sport 6) τον Αυστραλό (Νο25) Άλεξ Ντε Μινόρ με στόχο την πρόκριση του στα προημιτελικά του Barcelona Open.

Το μεσημέρι της Πέμπτης (14:00, Cosmote Sport 6) θα ξεκινήσει ο αγώνας του 3ου γύρου του Barcelona Open ανάμεσα στον Στέφανο Τσιτσιπά και στον Άλεξ Ντε Μινόρ.

Ο αγώνας δίνει εισιτήριο για τους "8" και θα διεξαχθεί στο κεντρικό κορτ "Pista Rafa Nadal" μετά από το παιχνίδι του Ρούμπλεφ με τον Βινόλας που αρχίζει στις 12:00.

Ο Έλληνας που είναι στο Νο5 έχει έχει μόνο νίκες απέναντι στον 22χρονο Αυστραλό που είναι στο Νο25. Συγκεκριμένα έχει 4-0 νίκες σε τουρνουά της ATP με τελευταία αυτή στο ATP Cup 2021 με 6-3,7-5.

Δεν έχουν παίξει ποτέ σε χωμάτινη επιφάνεια ενώ έχουν και ένα τελικό αλλά στο Next Gen Finals (2018, Μιλάνο) με τον Στέφανο Τσιτσιπά να επικρατεί με 2-4, 4-1, 4-3,4-3.

Ο νικητής του αγώνα θα παίξει στον προημιτελικό με τους Καναδούς Σαποβάλοφ ή Αλιασίμ που θα συναντηθούν την Πέμπτη (12:00).

Την Πέμπτη στις 17:00 (Cosmote Sport 6) θα δούμε και τον Ράφα Ναδάλ απέναντι στον Κέι Νισικόρι και στη συνέχεια τον Καρένιο Μπούστα με τον Ζαπάτα Μιράλες.

O Νισικόρι έχει αγωνιστεί 13 φορές κόντρα στον Ράφα Ναδάλ και έχει 11 ήττες. Η τελευταία νίκη του Ιάπωνα ήταν το 2016 στους Ολυμπιακούς Αγώνες όταν κέρδισε στον μικρό τελικό και πήρε το χάλκινο μετάλλιο.

Στις 14:00 θα παίξουν οι Γιανίκ Σίνερ και Μπαουτίστα Αγκούτ και ακολυθούν στην "Μανόλο Σαντάνα" τα παιχνίδια του Γκοφέν με τον Νορί και του Μουτέ με Σβάρτσμαν ή Τιαφό.