Λαμποράλ Κούτσα - Χίμκι 98-83 (vid)

Στέλλα Παπαδοπούλου
Με τον Γιάννη Μπουρούση (16π., 13ριμπ., 6ασ.) να είναι ξανά ασταμάτητος η Λαμποράλ Κούτσα κυριάρχησε στο δεύτερο ημίχρονο απέναντι στη Χίμκι, κάλυψε το -8 της ήττας του πρώτου γύρου κι έκανε σημαντικό βήμα για τη δεύτερη θέση του στ' ομίλου!

Το πρώτο ημίχρονο στην «Fernando Buesa Arena» ήταν πραγματικό ντέρμπι, το δεύτερο μέρος όμως είχε έναν πρωταγωνιστή. Οι Βάσκοι με απανωτά τρίποντα πήραν τα ηνία κι ανεβάζοντας σταδιακά τη διαφορά έφτασαν στη νίκη με διαφορά, αφού κάλυψαν το -8 της ήττας στη Μόσχα.

Η Λαμποράλ Κούτσα πλέον βρίσκεται δεύτερη με δύο νίκες μπροστά από την Χίμκι στον «κόκκινο» όμιλο.

Ο Γιάννης Μπουρούσης ήταν απίστευτος! Ο Έλληνας σέντερ σταμάτησε στους 16 πόντους, μάζεψε 13 ριμπάουντ κι έδωσε 3 ασίστ σε 20:33.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Στο πρώτο ημίχρονο υπήρχε ισορροπία και τίποτα δεν μαρτυρούσε τον τελικό νικητή. Οι Μοσχοβίτες πήγαν στο +1 στ' αποδυτήρια (45-46 στο 20'), η συνέχεια όμως άνηκε στους γηπεδούχους. Δύο διαδοχικά τρίποντα από τον Φαμπιέν Κοζέρ και επιμέρους σκορ 18-2 (63-52 στο 25') επέτρεψε στη Λαμποράλ να πάρει σημαντική διαφορά. Οι γηπεδούχοι μάζεψαν τα ριμπάουντ, έπαιξαν καλή άμυνα και έκαναν βήμα... δεύτερης θέσης.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Γιάννης Μπουρούσης πραγματοποίησε τη δεύτερη καλύτερή του εμφάνιση στο ΤΟP 16. O Έλληνας σέντερ σταμάτησε στους 16 πόντους με 5/8 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 0/2 βολές, ενώ μάζεψε 13 ριμπάουντ, έδωσε 6 ασίστ, έκλεψε 1 φορά κι έκανε 3 λάθη σε 30:33.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Οι Χάνεϊκατ και Ογκουστίν δεν αγωνίστηκαν, ενώ ο Ζόραν Ντράγκιτς έμεινε στους 4 πόντους (2/4δίπ., 0/2τρίπ.) σε 16:13.

ΦΑΣΗ-ΚΛΕΙΔΙ: Τα δύο διαδοχικά τρίποντα του Κοζέρ επέτρεψαν στη Λαμπροράλ Κούτσα να περάσει μπροστά στο σκορ (51-50 στο 34'). Οι Βάσκοι έτρεξαν επιμέρους σκορ 18-2 (63-52 στο 25') κι η Χίμκι με εξαίρεση το τρίποντο του Πέτερι Κόπενεν σκόραρε μόνο με βολές μέχρι το τέλος της περιόδου (72-61 στο 30').

ΤΙ ΚΡΑΤΑΝΕ: Η Λαμποράλ τη νίκη και τη διαφορά που κάλυψε (76-68 στη Μόσχα).

ΤΙ ΞΕΧΝΑΝΕ: Η Χίμκι την τρίτη περίοδο, ενώ η Λαμποράλ τα 17 λάθη.

Τα δεκάλεπτα: 21-24, 45-46, 72-61, 98-83
Λαμποράλ Κούτσα (Περάσοβιτς): Τζέιμς 7 (1τρίπ., 4ρ., 2ασ.), Κοσέρ 17 (3τρίπ., 3ρ.), Χάνγκα 12 (7ρ., 3λ.), Μπουρούσης 16 (5/8δίπ., 2/4τρίπ., 0/2β., 13ρ., 6ασ., 1κλ., 3λ. σε 30:33), Μπλάζιτς 9 (1τρίπ.), Ντιόπ Ιλ. 2 (2ρ.), Τιγ 5 (1τρίπ., 2ρ., 2ασ., 2κλ.), Άνταμς 17 (1τρίπ., 6ρ., 3ασ., 3λ.), Μπέρτανς 13 (3τρίπ., 2ρ., 2λ.)
Χίμκι (Κουρτινάιτις): Ράις 6 (10ασ., 3λ.), Σβεντ 19 (3τρίπ., 6ασ.), Ντράγκιτς Ζ. 4, Μπουν 9 (6ρ.), Κόπονεν 15 (3τρίπ., 2ρ., 2ασ., 2λ.), Βιάλτσεφ 9 (3τρίπ.), Μόνια 3 (1τρίπ., 3ρ., 2ασ.), Ντέιβις 18 (5ρ., 3κλ.)