Μπάμπεργκ - Μπαρτσελόνα 74-70

Στέλλα Παπαδοπούλου
H Μπάμπεργκ του Νίκου Ζήση παρουσιάστηκε καλύτερη απέναντι στην Μπαρτσελόνα του Στράτου Περπέρογλου στο δεύτερο ημίχρονο και δεν της επέτρεψε να περάσει από την «Brose Arena» (74-70)!

Ζαλγκίρις Κάουνας, Ολυμπιακός και τώρα Μπαρτσελόνα! Η Μπάμπεργκ πανηγύρισε σπουδαία νίκη απέναντι στους Καταλανούς που την ανεβάζει στο 3-3 του στ' ομίλου του TOP 16! Την ίδια ώρα η Μπαρτσελόνα έμεινε στο 2-4!

Η ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι παρουσιάστηκε καλύτερη στο δεύτερο ημίχρονο, κυριάρχησε στο τελευταίο δεκάλεπτο κι έφτασε τη διαφορά ακόμα και στο +14 (68-54 στο 33').

Ο Νίκος Ζήσης έμεινε στο παρκέ για 29:15 και πέτυχε 7 πόντους, μάζεψε 3 ριμπάουντ, έδωσε 4 ασίστ κι έκανε 3 λάθη. Από την άλλη μεριά ο Στράτος Περπέρογλου είχε 4 πόντους, έδωσε 1 ασίστ κι έκανε 2 λάθη, ενώ ο Σάσα Βεζένκοφ είχε 3 πόντους, 2 ριμπάουντ κι 1 λάθος σε 7:20.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Μπάμπεργκ ξεκίνησε με 0/6 τρίποντα κι η Μπαρτσελόνα εκμεταλλεύτηκε την αστοχία των γηπεδούχων για να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο στο +4 (13-17). Στη συνέχεια η γερμανική ομάδα βελτίωσε τα ποσοστά της και δύο σημαντικά τρίποντα από τους Στρέλνιεκς και Γουόναμεϊκερ την έβαλαν στο παιχνίδι. Η Μπάμπεργκ κατάφερε να μπει καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο και με επιμέρους σκορ 8-2 (50-41 στο 25') πήρε μικρή διαφορά. Ωστόσο, ο Βεζένκοφ έξω από τα 6,75μ. κι ο Ναβάρο από κοντά έφεραν ξανά ισορροπία (53-50 στο 30'). Το τέλος άνηκε στη Μπάμπεργκ. Με επιμέρους σκορ 11-4 ανέβασε τη διαφορά στο +10 (64-54) και δεν επέτρεψε στους Καταλανούς να μπουν ξανά στο παιχνίδι, αλλά επέτρεψε στον Αμπρίνες να ευστοχήσει σε 3/3 βολές μετά από το πέμπτο φάουλ του Τέις στα τελευταία δευτερόλεπτα (74-70).

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Ντάριους Μίλερ σταμάτησε στους 15 πόντους με 2/3 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 2/2 βολές, ενώ έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά κι έκανε 1 λάθος σε 33:51.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Χουάν Κάρλος Ναβάρο βρήκε στόχο μία φορά σε έξι προσπάθειες έξω από τα 6,75μ., ενώ είχε 1/1 δίποντα, 2 λάθη και 1 ασίστ σε 20:48.

ΦΑΣΗ-ΚΛΕΙΔΙ: Η Μπάμπεργκ κυριάρχησε στην τέταρτη περίοδο και με επιμέρους σκορ 13-2 «καθάρισε» τη μεγάλη νίκη (68-54 στο 37').

ΤΙ ΚΡΑΤΑΝΕ: Οι Γερμανοί τη σπουδαία νίκη που τους κρατάει ψηλά στον στ' όμιλο, ενώ η «Μπάρτσα» το ότι κατάφερε να μαζέψει τη διαφορά.

ΤΙ ΞΕΧΝΑΝΕ: Η Μπάρμπεγκ ξεχνάει το φάουλ στα τελευταία δευτερόλεπτα της αναμέτρησης που έδωσε δικαίωμα στην Μπαρτσελόνα να ηττηθεί τέσσερις αντί επτά πόντους, όπως και τα 0/6 τρίποντα στο πρώτο δεκάλεπτο. Η «Μπάρτσα»... σβήνει την ήττα που την κρατάει χαμηλά στον όμιλο.

Τα δεκάλεπτα: 13-17, 35-32, 53-50, 74-70