Μπακς – Μάβερικς 96-95 (pics & vid)

Δύο φάουλ του Αντετοκούνμπο στο τελευταίο λεπτό παραλίγο να κοστίσουν την ήττα στους Μπακς, που χάρη στον «καυτό» Μίντλετον επικράτησαν με 96-95 των Μάβερκς.

Ο γκαρντ του Μιλγουόκι πήρε τη μπάλα από το κλέψιμο του Χένσον και με ένα ντράιβ στα 9,9'' έφτασε τους 27 πόντους και πέτυχε το νικητήριο καλάθι για τους γηπεδούχους, βάζοντας τέλος στο σερί έξι νικών του Ντάλας.

Ευτυχώς για την ομάδα του Τζέισον Κιντ, δεν κόστισαν τα διαδοχικά φάουλ του Γιάννη Αντετοκούνμπο στο τελευταίο λεπτό, ενώ ο Ντερόν Ουίλιαμς δεν βρήκε αυτήν τη φορά το στόχο στο buzzer beater του αμέσως μετά. Ο διεθνής φόργουορντ έστειλε τον Νοβίτσκι στη γραμμή των βολών για 2/2 στα 38'', φέρνοντας τους φιλοξενούμενους μπροστά με 95-94 για πρώτη φορά μετά την πρώτη περίοδο, ενώ στα 31,6'', χρεώθηκε με επιθετικό φάουλ.

Ο Greek Freak έμεινε γενικά μακριά από τον καλό του εαυτό, αφού σημείωσε μόλις 5 πόντους με 2/8 δίποντα και 1/4 βολές, μάζεψε 4 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκανε 1 κλέψιμο, 1 κόψιμο, 3 λάθη και έφτασε τα 5 φάουλ σε 32'56''.

Σε σπουδαίο βράδυ για τα Ελάφια, που βελτίωσαν το ρεκόρ τους σε 14-23, ήταν ο Τζον Χένσον με 16 πόντους, ενώ 15 πρόσθεσε ο Κάρτερ-Ουίλιαμς που έκανε και ρεκόρ για φέτος με 12 ριμπάουντ.

Τα δωδεκάλεπτα: 28-18, 27-21, 24-36, 17-20