Λιμόζ - Μακάμπι Τελ Αβίβ 73-79 (vid)

Κωνσταντίνος Μελάγιες
Η Μακάμπι Τελ Αβίβ (4-2) νίκησε στη Γαλλία τη Λιμόζ (1-5) με 73-79 αν και βρέθηκε να προηγείται με διψήφια διαφορά πόντων στην τρίτη περίοδο.

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ (4-2) νίκησε αρκετά δύσκολα στη Γαλλία τη Λιμόζ (1-5) με 73-79 και πλησίασε και στη μαθηματική πρόκριση στο Top 16.

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ παίζοντας καταπληκτικό μπάσκετ στην τρίτη περίοδο «έχτισε» διψήφια διαφορά πόντων, ωστόσο το τελευταίο δεκάλεπτο άνηκε στους γηπεδούχους. Με τον Λίο Βέστερμαν σε κέφια (16π., 5ρ., 8ασ.) η Λιμόζ προηγήθηκε με 66-64 (35’), αλλά ο Τζέρεμι Πάργκο με 7 σερί πόντους στο τέλος χάρισε τη νίκη στην ομάδα του.

Πρώτος σκόρερ του ματς ήταν ο Λάντεσμπεργκ με 22 πόντους (5/8διπ., 4/7τριπ.) και 8 ριμπάουντ ενώ πολύ καλό ματς έκανε και ο Γιόγκεφ Οχαγιόν με 11 πόντους (3/5διπ., 1/3τριπ.), 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 7 κλεψίματα.

Ο Σοφοκλής Σχορτσανίτης σε 13:37 είχε 2 πόντους (1/2διπ.),πήρε 2 ριμπάουντ, έκανε 2 λάθη και έδωσε μία ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 21-19, 35-42, 45-57, 73-79
Λιμόζ (Ντουπράζ): Σμιθ 10, Βέστερμαν 16, Καμαρά, Μπατίστα 9, Μοερμάν 11 (1), Κάρι 9 (1), Σάουθερλαντ, Μπονγκού-Κολό 13 (3), Πλάιστεντ 5, Ζερμπό
Μακάμπι (Γκούντες): Πάργκο 13 (1), Χέινς 7 (1), Σμιθ 8, Τάιους 9, Κοέν 7, Οχαγιόν 11 (1), Λάντεσμπεργκ 22 (4), Σχορτσανίτης 2, Μάριτς