Δεν άντεξε ο Περικλής

Παρότι ξεκίνησε ιδανικά την κούρσα στον τελικό των 400μ με εμπόδια, ο Περικλής Ιακωβάκης δεν άντεξε μέχρι τέλους. Έμεινε από δυνάμεις στα τελευταία μέτρα ο Έλληνας πρωταθλητής και τερμάτισε 8ος στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα του Ελσίνκι.

Ο Ιακωβάκης φάνηκε να πηγαίνει για μετάλλιο, καθώς από το ξεκίνημα είχε αποκτήσει διαφορά από τους αντιπάλους του. Όμως στα τελευταία 100μ κατέβασε ταχύτητα, δεν άντεξε και τερμάτισε τελευταίος με 50.57.

«Απογοητευτική εμφάνιση... Από τις χειρότερες εμφανίσεις που έχω κανει ποτέ σε μεγάλη διοργάνωση. Μια συγνώμη στους ανθρώπους που με έχουν στηρίξει και με έχουν βοηθήσει, στους φιλάθλους και στην οικογένειά μου. Ηρθα να πάρω ένα μετάλλιο, αλλά δεν έγινε. Ήρθα στους 17 από τους 37 βαθμούς, όμως αυτά είναι ψιλά γράμματα», ήταν τα λόγια του μετά την κούρσα.

Πρωταθλητής Ευρώπης στέφθηκε ο Βρετανός, Ρις Γουίλιαμς με 49.33, ενώ ακολούθησαν στη δεύτερη θέση ο Σέρβος Εμίρ Μπέκριτς με 49.49 και στην τρίτη ο Ουκρανός, Στάνισλαβ Μελνίκοφ με 49.69.