Στίβος: Σπουδαία εμφάνιση και ατομικό ρεκόρ για Ζάλτο στους τελικούς του NCAA

Ο Κώστας Ζάλτος κατέκτησε την 2η θέση στην σρυροβολία των τελικών του NCAA με μεγάλο ατομικό ρεκόρ στα 76,33μ., ενώ πέμπτος, επίσης με ατομικό ρεκόρ, ήταν ο Νίκος Πολυχρονίου.

Εκπληκτική εμφάνιση έκανε τα ξημερώματα ο Κώστας Ζάλτος στο NCAA.

Στην πρώτη ημέρα της τελικής φάση του πρωταθλήματος, ο πρωταθλητής της σφυροβολίας έκανε μεγάλο ατομικό ρεκόρ με βολή στα 76,33μ., για να κατακτήσει την δεύτερη θέση! Πήγε με ρεκόρ 75,27μ., το οποίο έσπασε δύο φορές στον αγώνα. Μία στην δεύτερη βολή με 75,57μ. και άλλη μία στην 5η βολή με το 76,33μ., το οποίο μάλιστα τον είχε φέρει στην πρώτη θέση!

Ο Κένεθ Ικετζι όμως του Χάρβαρντ, στην τελευταία του βολή έριξε 77,92μ. και του πήρε τη νίκη.

Στον τελικό είχαμε και δεύτερη ελληνική συμμετοχή, με τον Νίκο Πολυχρονίου να είναι 5ος, επίσης με ατομικό ρεκόρ. Εριξε βολή στα 72,65μ. Στην τελευταία του προσπάθεια, ενώ στην 3η βολή είχε ήδη βελτιώσει την ατομική του επίδοση με βολή στα 72,56μ.

Στα άλλα αγωνίσματα της ημέρας, τρεις Τζαμαϊκανοί επικράτησαν στο μήκος, με νικητή τον Κάρεϊ ΜακΛέοντ με άλμα στα 8,26μ.

Στο επί κοντώ με 5,70μ., νικητής ήταν ο Κάιλ Ρεντμάιερ, ενώ στα ημιτελικά των 100 μέτρων, ο Πι Τζέι Οστιν έκανε τρομερή κούρσα με χρόνο 9.89 (5 αθλητές κάτω από 10 δευτερόλεπτα στους ημιτελικούς) και στα 200 μέτρα ο Ουντόντι Ονουζούρικε με 19.76, που είναι και ρεκόρ διοργάνωσης. Εξι αθλητές έτρεξαν κάτω από τα 20 δευτερόλεπτα στα ημιτελικά.