Πάλη: Πρωταθλητής Ευρώπης ξανά ο Κουγιουμτσίδης!

Κώστας Ευθυμιάδης
Ο Γιώργος Κουγιουμτσίδης υπερασπίστηκε τον τίτλο του πρωταθλητή Ευρώπης στην Κ23, κερδίζοντας στον τελικό της κατηγορίας του τον Γεωργιανό Γκακρεμλίτζε.

Ο Γιώργος Κουγιουμτσίδης είναι ξανά πρωταθλητής Ευρώπης!

Ο σπουδαίος πρωταθλητής της πάλης, υπερασπίστηκε τον τίτλο του στην κατηγορία Κ23, στο Ευρωπαϊκό του Βουκουρεστίου, επικρατώντας με 6-4 στα σημεία του Γεωργιανού Γκακρεμλίτζε, στον τελικό των 79 κιλών.

Ο Κουγιουμτσίδης έκανε το τρία στα τρία στις Ευρωπαϊκές διοργανώσεις, καθώς πέρυσι είχε κερδίσει τον τίτλο τόσο στην Κ23 όσο και στην κατηγορία των ανδρών.Παράλληλα, έγινε ο πρώτος αθλητής στην ιστορία της ελληνικής πάλης με δύο συνεχόμενα χρυσά μετάλλια σε Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα, σε οποιαδήποτε κατηγορία.

O σημερινός τίτλος ήταν και ο πιο γλυκός όπως ήρθε. Ο Κουγιουμτσίδης έχανε με 4-3 στα 6 δευτερόλεπτα πριν το τέλος και πήρε σε εκείνο το σημείο δύο πόντους με λαβή. Ο Γεωργιανός έκανε ένσταση την οποία έχασε και χρεώθηκε με άλλον έναν πόντο, με τον Ελληνα πρωταθλητή να γράφει ιστορία.