Ολυμπιακός - Βουλιαγμένη 10-10

Αργυρώ Γιαννουδάκη
Στο βαθμό της ισοπαλίας (10-10) περιορίστηκε ο Ολυμπιακός στον εντός έδρας αγώνα κόντρα στην Βουλιαγμένη για την 5η Αγωνιστική της Γ' Φάσης του πρωταθλήματος της Α1 Γυναικών.

Οι «ερυθρόλευκες» παρότι το ματς δεν είχε βαθμολογικό ενδιαφέρον (για τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό) και ενώ βρέθηκαν με δύο γκολ πίσω στο σκορ (8-10) δύο λεπτά πριν τη λήξη, κατάφεραν να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση και να ισοφαρίσουν.

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 2-0 στη λήξη της πρώτης περιόδου, διαφορά την οποία διατήρησε μέχρι το ημίχρονο (5-3). Όμως, ο ΝΟ Βουλιαγμένης στην συνέχεια έγινε πιο απειλητικός. Τα κορίτσια της Αλεξίας Καμμένου πέτυχαν ένα σερί 4-0 από το τέλος της τρίτης έως και τα μέσα της τέταρτης περιόδου, με το οποίο μετέτρεψαν το εις βάρος τους 8-6, σε 10-8 υπέρ τους. Όμως, εκεί η Τζούλια Έμολο με δύο δικά της γκολ, χάρισε το βαθμό της ισοπαλίας στην ομάδα της, ισοφαρίζοντας σε 10-10 με μόλις 0:13 να απομένουν για τη λήξη της αναμέτρησης.

Πλέον οι δύο ομάδες, πιθανότατα θα βρεθούν στους τελικούς των πλέι οφ, όπου αναμένονται ενδιαφέρουσες αναμετρήσεις.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ 10-10

Τα οκτάλεπτα: 2-0, 3-3, 3-4, 2-3

Ολυμπιακός: Ελευθεριάδου 1, Αβραμίδου 1, Ασημάκη 2, Πλευρίτου Μ. 1, Έμολο 3, Πλευρίτου Β. 1, Σμιτ 1.

ΝΟ Βουλιαγμένης: Τσουκαλά 2, Χυδηριώτη 1, Ο΄ Ντόνελ 2, Πρωτοπαπά 2, Ξενάκη 1, Διαμαντοπούλου 2.