Σόλνοκ - Ολυμπιακός 5-5

Αργυρώ Γιαννουδάκη
Σε ένα ματς με πολύ κλειστές άμυνες ο Ολυμπιακός κατάφερε να αποσπάσει ισοπαλία από την Σόλνοκ στην έδρα της, με τον Μανώλη Μυλωνάκη να πετυχαίνει τα τρία από τα πέντε τέρματα!

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στον αγώνα παίρνοντας προβάδισμα 2-0 στην πρώτη περίοδο και διατηρώντας το στο ημίχρονο. To σκορ άνοιξε ο Φουντούλης στο 5:25, με τον Μυλωνάκη να διπλασιάζει τα τέρματα. Οι Ούγγροι απάντησαν με τον γκολ του Βάμος και τον Ντόσκα να κάνει το 3-1.

Στην τρίτη περίοδο οι Ούγγροι μείωσαν ξανά με τον Βάμος σε 3-2, με τον Ολυμπιακό να κάνει double score με τον Μυλωνάκη στο 6:20 της τελευταίας περιόδου. Ο Μάρτον Βάμος πέτυχε το τρίτο προσωπικό του τέρμα μειώνοντας ξανά σε 4-3 και στο 1:45 ισοφάρισε σε 4-4.

Ο 31χρονος Χανιώτης έβαλε ξανά στον Ολυμπιακό μπροστά στο σκορ με 5-4 στο 1:16, πετυχαίνοντας ένα εκπληκτικό γκολ από την περιφέρεια στη δεξιά γωνία του Νάγκι, ωστόσο οι Ούγγροι ισοφάρισαν εκ νέου με τον Πρλαΐνοβιτς σε 5-5 στο 0:40.

Σίγουρα η ισοπαλία δεν είναι κακό αποτέλεσμα, όμως ο Ολυμπιακός έδειξε να έχει τη δυνατότητα να «χτυπήσει» και αυτό το παιχνίδι.

Θυμίζουμε ότι η Σόλνοκ έχει εξασφαλίσει ήδη μία θέση στο final - 6 ως διοργανώτρια, με τον Ολυμπιακό να βρίσκεται και φέτος στη δυσάρεστη θέση να διεκδικεί τη μία από τις δύο θέσεις που απομένουν.

Επόμενο ματς για τους ερυθρόλευκους είναι κόντρα στην Ολυμπίκ Νις στις 21/12 στο Παπαστράτειο.

Τα οκτάλεπτα: 0-2, 1-1, 1-0, 3-2

ΣΟΛΝΟΚ: Βάμος 4, Πρλαΐνοβιτς 1

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Μυλωνάκης 3, Φουντούλης 1, Ντόσκας 1