Λετονία – Ελλάδα 17-34: Δική της η πρόκριση στον β’ γύρο των προκριματικών του Euro

Κώστας Ευθυμιάδης
Η Εθνική ομάδα χάντμπολ των γυναικών επικράτησε εύκολα της Λετονίας με 34-17 και αύριο σφραγίζει την πρόκριση στην β’ φάση των προκριματικών του Euro 2022.

Πολύ εύκολα η εθνική ομάδα χάντμπολ των γυναικών έκανε το 2 στα 2, στον όμιλό της για τον πρώτο προκριματικό γύρο του Euro και αύριο αναμένεται να σφραγίσει το εισιτήριο για την επόμενη φάση.

Η Λετονία αποδείχθηκε εύκολη λεία για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα (34-17) που αύριο στις 18:00 κόντρα στην Ιταλία, της αρκεί και η ισοπαλία ή ακόμη και… ήττα με 13 γκολ διαφορά, αρκεί νωρίτερα η Βοσνία (που είναι φαβορί) να κερδίσει την Λετονία.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα συνάντησε αντίσταση μόνο στα πρώτα πέντε λεπτά του αγώνα, με την Λετονία να κρατά επαφή στο σκορ (7-5). Μετά ήρθε ένα σερί 10-2 για την «γαλανόλευκη» που ξέφυγε με 17-6 στο 28’, κλείνοντας το ημίχρονο με 17-8.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν μονόλογος… Το σκορ ξέφυγε σε διψήφια διαφορά (10-20 στο 38’) και πήρε διαστάσεις θριάμβου στο 50’ όταν η ελληνική ομάδα έφτασε την διαφορά στο +18 (30-12) που ήταν και η μεγαλύτερη στο ματς.

Λετονία – Ελλάδα 17-34

Λετονία: Νταντάλεβα, Νικολάγιεβα 2, Σιμπούλσκα 4, Ασάρε 2, Κουκουράνε 3, Μίνοβα 3, Τζενίτε 3, Σαφτσένκο, Σεργκέγιεβα, Κόκινα, Τικμάνε, Ζαχαράνε, Κρόλε, Ντανιλένκο.

ΕΛΛΑΔΑ: Κεπεσίδου Μ., Γκάτζιου 4, Τσακάλου 4, Παναγιωτίδου 3, Χατζηπαρασίδου 2, Βασιλειάδου 4, Κεπεσίδου Ν., Ζενέλη 5, Ζυγούρα, Μακρή, Ζηνωνίδου 1, Ανδρίτσου 4, Αργυροπούλου, Στουγιαννίδου 3, Κωστοπούλου 1, Μαστάκα.

***Στο άλλο ματς της ημέρας, η Βοσνία επικράτησε της Ιταλίας με σκορ 25-22.