Ολυμπιακοί Αγώνες: Η Ισπανία το χάλκινο στο χάντμπολ μετά από ματσάρα με την Αίγυπτο (vid)

Οι Ισπανοί κατάφεραν να κατακτήσουν το χάλκινο μετάλλιο στο χάντμπολ ανδρών, επικρατώντας της Αιγύπτου στον μικρό τελικό με 33-31.

Το τέταρτο χάλκινο μετάλλιο στην ιστορία της κατέκτησε η ομάδα χάντμπολ ανδρών της Ισπανίας στους Ολυμπιακούς Αγώνες.

Όπως το 1996, το 2000 και το 2008, έτσι και φέτος η Ισπανία κέρδισε τον μικρό τελικό στο Τόκιο, μετά από ένα εκπληκτικό ματς κόντρα στην Αίγυπτο (33-31).

Οι Ισπανοί είχαν το προβάδισμα σε όλη την διάρκεια του αγώνα και έκλεισαν το ημίχρονο με το υπέρ τους 19-16. Οι Αιγύπτιοι ωστόσο έμειναν κοντά στο σκορ και ισοφάρισαν σε 28-28, έξι λεπτά πριν το τέλος.

Δεν κατάφεραν ποτέ ωστόσο να περάσουν μπροστά στο σκορ, με τον Εντέριος Ροντρίγκεζ να βάζει ταφόπλακα στα όνειρά τους για ένα μετάλλιο, με τέρμα που σημείωσε 7 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, σε ανοιχτή άμυνα.