Ολυμπιακός- Ιωνικός ΝΦ 36-30: Σαρωτικός στην επίθεση, έμεινε σε απόσταση αναπνοής από την ΑΕΚ

Ο Ολυμπιακός στο πιο παραγωγικό επιθετικά παιχνίδι του, κέρδισε τον Ιωνικό ΝΦ και παρέμεινε στο -1 από την ΑΕΚ στην βαθμολογία.

Εύκολο βράδυ πέρασε ο Ολυμπιακός κόντρα στον Ιωνικό Νέας Φιλαδέλφειας, επικρατώντας με 36-30.

Οι Πειραιώτες μετά την περσινή ήττα σοκ από τον Ιωνικό, μπήκαν πιο αποφασισμένα και από το πρώτο πεντάλεπτο ξέφυγαν στο σκορ με 4-2, σκοράροντας τα τρία από τα τέσσερα γκολ στην κόντρα (Παπαβασιλείου και δύο ο Βέμπερ).

Οι περσινοί πρωταθλητές δεν έριξαν τον ρυθμό τους και στο 24’ βρέθηκαν στο +8 (16-8) και έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι με 20-11 (προηγήθηκε και 20-10 λίγο πριν τη λήξη).

Οι «ερυθρόλευκοι» στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ξέφυγαν με 11 τέρματα (24-13), όμως χαλάρωσαν για ένα πεντάλεπτο και με ένα σερί 4-0 ο Ιωνικός μείωσε στα 7 γκολ (25-18 στο 39’). Εκεί ο Καρασαββίδης πήρε το τάιμ άουτ για να ξυπνήσει τους παίκτες του, όπως κι έγινε. Κράτησαν το παιχνίδι στον δικό τους ρυθμό και έπαιξαν με τον χρόνο, διατηρώντας αυτή τη διαφορά ως το τέλος του αγώνα, παρά τα πολλά γκολ που δέχτηκαν, κάτι που προβλημάτισε και τον τεχνικό της ομάδας.

Τα πεντάλεπτα: 4-2, 8-3, 11-6, 14-7, 16-8, 20-11 (ημ.), 24-13, 26-19, 28-20, 30-23, 33-27, 36-30

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Καρασσαβίδης): Κοτανίδης, Ρούσσος 1, Νιοκάς 5, Καραμπουρνιώτης 4, Παπαβασίλης 3, Κουτουλογένης, Παπαδημητρίου, Παπαδόπουλος, Δομπρής 6, Βέμπερ 8, Πασσιάς 2, Λιόλιος, Σλαβούλιτσα 4, Γκρατζάν 3, Μιχαηλίδης, Μπάουερ.

ΙΩΝΙΚΟΣ (Αρβανίτης): Κουκουλάς 5, Σ. Αϊβαλιώτης 4, Ταουσάνης 1, Παπαδόπουλος, Μπραουδάκης, Συγγάρης, Α. Βασιλείου 1, Π. Αϊβαλιώτης, Ι. Βασιλείου 2, Μπούτος, Μελετάκος 1, Δεληχρήστος 2, Τρούλος 2, Μαντζόπουλος 4, Ελοζιέουα 4, Χελιώτης 4.

Διαιτητές: Γερουλάνος- Γερουλάνος, Δίλεπτα: 5-0, Πέναλτι: 5/5-2/3