Ολλανδία – Ελλάδα 40-11: Δεύτερη σερί ήττα με το ίδιο σκορ η εθνική χάντμπολ γυναικών

H εθνική ομάδα χάντμπολ γυναικών θα επιστρέψει από το Άλμερε με δύο ήττες στο 40-11 για τα προκριματικά του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος 2022

Όπως και στον αγώνα της Μ. Πέμπτης κόντρα στο Γερμανία, έτσι και τώρα η εθνική ομάδα χάντμπολ γυναικών γνώρισε βαριά ήττα από τη γηπεδούχο Ολλανδία, στο Άλμερε, ολοκληρώνοντας τις υποχρεώσεις της στον 3ο προκριματικό όμιλο του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος 2022. Κοινό χαρακτηριστικό και στα δύο αυτά το σκορ να είναι 40-11 σε βάρος του αντιπροσωπευτικού συγκροτήματος.

Απέναντι στην Ολλανδία, παγκόσμια πρωταθλήτρια το 2019, η εθνική ομάδα άντεξε για σχεδόν 20 λεπτά. Από τη μία η τεράστια διαφορά δυναμικότητας και από την άλλη οι απουσίες οκτώ παικτριών είχαν σαν αποτέλεσμα η εθνική ομάδα να σημειώσει μόλις τρία γκολ στο 2ο ημίχρονο και το σκορ να εκτοξευθεί στο τελικό 40-11.

Τα οκτάλεπτα: 3-0, 4-2, 7-3, 11-5, 16-6, 19-8 (ημ.), 22-8, 26-9, 29-10, 34-10, 36-11, 40-11.

ΕΛΛΑΔΑ (Μεσσήνης): Μ. Κεπεσίδου (12/51-23,53%), Χατζηπαρασίδου 2, Μεντεσίδου, Ζενέλη 2, Αμβροσιάδου 1, Ζυγούρα, Μακρή, Κυρικλίδου, Τσικνάκη, Ν. Κεπεσίδου 1, Σεβδίλη, Κερλίδη, Στουγιαννίδου 2, Αργυροπούλου 3, Καραχαρίση, Καραμάνου.

Oλλανδία: Νούσερ 6, Φαν Βέτερινγκ 6, Μαλεστέιν 5, Σμιτς 4, Φαν ντερ Φίλετ 4, Φαν Ζιλ 3, Φαν ντερ Χέιντεν 2, Χάγκερτι 2, Φρέλικς 2, Μόλναρ 2, Φαν Κρέιλ 2, Χούσερ 2.