WRC: Άνετο προβάδισμα Ροβάνπερα την 3η ημέρα του Ράλλυ Πορτογαλίας

Ο πρωταθλητής με το Toyota Yaris επικράτησε κατά κράτος το Σάββατο στην Πορτογαλία και πάει για την πρώτη του φετινή νίκη.

Ο Κάλε Ροβάνπερα ήταν ο αδιαμφισβήτητος πρωταγωνιστής της 3ης ημέρας του Ράλλυ Πορτογαλίας. Ο Φινλανδός Παγκόσμιος Πρωταθλητής ήταν ταχύτατος και αλάνθαστος στο τιμόνι του Toyota GR Yaris Rally1 και κερδίζοντας τις πέντε από τις επτά Ειδικές Διαδρομές που περιλάμβανε το πρόγραμμα του Σαββάτου, ολοκλήρωσε την ημέρα με διαφορά σχεδόν ενός ολόκληρου λεπτού από τον δεύτερο.

Σορντο

Ο πρωταθλητής έχει πίσω του μια στρατιά από Hyundai i20 N Rally1, που μάλιστα έχουν μικρές διαφορές μεταξύ τους και δίνουν μάχη για τις δύο θέσεις του βάθρου. Στη 2η θέση βρίσκεται ο Ντάνι Σόρντο, ο οποίος μπορεί να έχασε την επαφή με τον Ροβάνπερα, κατάφερε όμως να διατηρηθεί μπροστά από τον Τιερί Νεβίλ. Ο Βέλγος απέχει 11,1 δευτερόλεπτα από τη δεύτερη θέση αλλά έχει περισσότερο να ανησυχεί για τον Εσαπέκα Λάπι που βρίσκεται μόλις 2,3 δευτερόλεπτα πίσω του. Τα τρία Hyundai διεκδικούν δύο θέσεις και θα έχει μεγάλο ενδιαφέρον τι θα γίνει την Κυριακή.

Ο Οτ Τάνακ με το Ford Puma Rally1 της M-Sport κάνει ένα μοναχικό αγώνα στην 5η θέση καθώς ούτε απειλεί ούτε απειλείται από κάποιον. Η ζωή του Εσθονού στην Πορτογαλία παραμένει δύσκολη καθώς και το Σάββατο αντιμετώπισε μηχανικά προβλήματα, μένοντας χωρίς χειρόφρενο στο τέλος της ημέρας.

Τανακ

Οι επόμενες θέσεις της πρώτης 10άδας καταλαμβάνονται από πληρώματα της κατηγορίας WRC2. Ο Ολιβερ Σόλμπεργκ με το Skoda Fabia RS βρίσκεται στην 6η θέση και τον ακολουθούν με ίδιο αυτοκίνητο οι Γκας Γκρινσμιθ και Αντρέας Μίκελσεν. Ο Γιαν Ροσέλ με Citroen C3 ολοκλήρωσε την ημέρα στην 9η θέση, μπροστά από τον Τίμο Σούνινεν που τρέχει με Hyundai i20 N.

Το Ράλλυ Πορτογαλίας θα ολοκληρωθεί την Κυριακή με τη διεξαγωγή τεσσάρων Ειδικών Διαδρομών, που έχουν συνολικό μήκος λίγο πάνω από 55 χιλιόμετρα και ο Κάλε Ροβάνπερα είναι το μεγάλο φαβορί για να πανηγυρίσει στον πέμπτο αγώνα της χρονιάς την πρώτη του φετινή νίκη.