Super League 2, Βόρειος Ομιλος: Η Βέροια «εκτοξεύτηκε» στο «+8» από τη 2η θέση

Η «βασίλισσα» πέρασε (2-0) από το Βόλο και απέκτησε απόσταση ασφαλείας από τους διώκτες της.

Ακόμη μία νίκη προσέθεσε σήμερα (16/3) η Βέροια στο ενεργητικό της, καθώς κέρδισε (2-0) στο Βόλο τον Ολυμπιακό και πλέον... εκτοξεύτηκε στο «+8» από την ΑΕΛ, έστω και με αγώνα παραπάνω.

Ολυμπιακός Βόλου - Βέροια 0-2

Σκόρερ: 16' Πασάς, 66' Πεταυράκης

Ακόμη πιο κοντά στην κατάκτηση του τίτλου βρίσκεται πλέον η Βέροια, καθώς κέρδισε 2-0 στο Βόλο του τοπικού Ολυμπιακού που παραμένει χαμηλά στην κατάταξη και κινδυνεύει άμεσα με υποβιβασμό.

Τα πρώτα λεπτά ήταν ισορροπημένα, αλλά η «βασίλισσα» άνοιξε το σκορ στο 20' με κεφαλιά του Πασά ύστερα από σέντρα του Μούχαλη. Μέχρι την ανάπαυλα δεν άλλαξε κάτι (μεταξύ άλλων ο αγώνας διακόπηκε κάποια στιγμή για λίγα λεπτά), ενώ λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι «άγγιξαν» το 0-2 με τον Μούργο, αλλά ο Ξενοδόχωφ αντέδρασε σωστά στο πλασέ του.

Η αναμέτρηση ουσιαστικά «τελείωσε» στο 66' όταν ο Πεταυράκης με ένα δυνατό σουτ διπλασίασε τα τέρματα της Βέροιας και διαμόρφωσε το μετέπειτα τελικό σκορ, αφού οι γηπεδούχοι απώλεσαν στο 77' με τον Φιλίποβιτς μεγάλη ευκαιρία ώστε να «ξαναμπούν» στο ματς.

Στις καθυστερήσεις ο Κάτσε «φλέρταρε» με το γκολ, αλλά ο Ξενοδόχωφ απέκρουσε δύσκολα την απευθείας εκτέλεση φάουλ του.

Ολυμπιακός Βόλου (Καβακάς): Ξενοδόχοβ, Γραικός, Σκοπελίτης, Φιλίποβιτς, Μαρκοπουλιώτης, Μάγνκα (53′ Ντιαμπί), Κόλα (84′ Χατζής), Κουντουριώτης (76′ Κατσούκης), Σιαφά (84′ Κότος), Γκαργκαλιτζίδης (53′ Ντος Σάντος), Βερνάρδος.
Βέροια (Δερμιτζάκης): Βελλίδης, Μούχαλης, Πεταυράκης, Δημόπουλος (71′ Μπλέτσας), Μαραγκός, Κάτσε, Μούργος (46′ Ορφανίδης), Γαβριηλίδης (86′ Αλί Αντέμ), Καπνίδης, Πόζογλου (71′ Φοφανά), Πασάς (78′ Κούατενγκ).

Απόλλων Πόντου-Αναγέννηση Καρδίτσας 1-1

Σκόρερ: 69′ Ρούνεϊ. – 39′ Λαγός

Παρότι προηγήθηκε η Αναγέννηση Καρδίτσας δεν μπόρεσε να φύγει με τη νίκη από την Καλαμαριά, με το τελικό 1-1, να την κρατάει έτσι και αλλιώς στην 3η θέση (δεν υπήρχε περίπτωση να πέσει), αλλά με 44 βαθμούς, με την Βέροια με 55 να είναι στην κορυφή. Όσον αφορά τον Απόλλωνα Πόντου έφτασε τους 22 και είναι στην 11η θέση.

Στην εξ' αναβολής αναμέτρηση για την 14η αγωνιστική, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Λαγό στο 39'. Ένα προβάδισμα που κράτησαν μέχρι το 69', όταν ο Ρούνεϊ με κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό 1-1.

Απόλλων Πόντου (Καλαϊτζίδης): Πίτκας, Δαλιανόπουλος, Πάτι, Καλαϊτζίδης, Ρούνεϊ, Ενομό, Τσιμίκας (32′ Σουντουρά), Καλογέρης, Κουακού Αμαραντίδης, Ελλέ,

Αναγέννηση Καρδίτσας (Αμανατίδης): Γκέκας, Γκόλιας (90′ Πολίτης), Κουτρομάνος, Κοτσώνης, Σταμόπουλος, Δημούτσος, Λαγός, Πλέγας (82′ Μπιανκόνι), Αθανασιάδης, Μπενγκόα (46′ Γκίνη), Μπραμπίγια (82′ Βιδάλ).

17. Καβάλα 16 (21 ματς)
*Η 1η θέση οδηγεί σε διπλό μπαράζ με τον 1ο του άλλου ομίλου και ο νικητής του θα προβιβαστεί στην πρώτη κατηγορία, ενώ ο χαμένος θα δώσει νέο διπλό μπαράζ με τον 13ο της παραπάνω κατηγορίας και θα διεκδικήσει μέσω αυτού τον προβιβασμό του.
*Οι Β' ομάδες δεν προβιβάζονται και δεν υποβιβάζονται. Εάν βρεθούν σε αντίστοιχες θέσεις θα αντικατασταθούν από την αμέσως παρακάτω ή παραπάνω ομάδα