Σαμπντόρια - Σασουόλο 2-2: Βαθμός... γοήτρου για τους Γενοβέζους

Νίκος Κικίδης
Την ισοπαλία απέναντι στη Σασουόλο κατάφερε να αποσπάσει η Σαμπντόρια (2-2) στο τελευταίο εντός έδρας παιχνίδι της στη Serie A για το 2023.

Αντίο με... ισοπαλία είπε στη Serie A το «Stadio Luigi Ferraris», με την υποβιβασμένη Σαμπντόρια να μένει στο 2-2 απέναντι στη Σασούολο. Με τον Μάριο Οικονόμου στο βασικό σχήμα (αγωνίστηκε για 68 λεπτά), οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να προηγηθούν μόλις στο 8΄της αναμέτρησης με σκόρερ τον Γαμπιαντίνι, όμως πολύ σύντομα οι Νεροβέρντι έφεραν τα πάνω - κάτω. Αρχικά στο 9΄ ο Μπεράρντι ισοφάρισε για το 1-1, προτού ο Ματέους Ενρίκε ολοκληρώσει την ανατροπή μόλις δυο λεπτά αργότερα. Το αυτογκόλ του Έρλιτς στο 78΄ωστόσο έσωσε τον βαθμό... γοήτρου για τη Σάμπντορία που απέφυγε με αυτόν τον τρόπο μια δεύτερη διαδοχική ήττα.