Μπόρνμουθ - Νιουκάστλ 1-4: Κάνει όνειρα... Ευρώπης! (vid)

H Nιουκάστλ διέλυσε με 4-1 τη Μπόρνμουθ εκτός έδρας και κάνει... όνειρα Ευρώπης! Πιο κοντά στον.... υποβιβασμό οι γηπεδούχοι...
H Nιουκάστλ έκανε το δικό της πάρτι στο «Βαϊτάλιτι» απέναντι στην Μπόρνμουθ, επικράτησε 4-1 και βρέθηκε στο -4 από την 6η θέση! Αντίθετα, τα «κεράσια» με μόλις 11 βαθμούς στα 21 τελευταία τους παιχνίδια παρέμειναν κάτω από την επικίνδυνη ζώνη. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά και μόλις στο 5ο λεπτό άνοιξαν το σκορ με τον Γκέιλ. Η Νιούκαστλ συνέχισε την πίεση και στο 30΄ο Λόνγκσταφ πέτυχε το 2-0. Αλμιρόν (57’) και Λαζάρο (77’) πέτυχαν τα τέρματα της μεγάλη νίκης της Νιουκάστλ, στο καλύτερο φετινό της ματς. Τα «κεράσια» μείωσαν με τον Γκόσλινγκ στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων.