Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Λίβερπουλ: Ασίστ Σαλάχ, 0-1 ο Κεϊτά στο 5'! (vid)

Ζότα, Φιρμίνο, Σαλάχ ξεκλείδωσαν υπέροχα την εύθραστη άμυνα της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ κι από ασίστ του Αιγύπτιου, ο Ναμπί Κεϊτά άνοιξε το σκορ υπέρ της Λίβερπουλ μόλις στο 5ο λεπτό.

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έχασε τη δική της μεγάλη ευκαιρία με τον Μπρούνο Φερνάντες να «πυροβολεί» εντελώς άστοχα. Και στο αμέσως επόμενο λεπτό, η Λίβερπουλ την έκανε να το πληρώσει. Με εξαιρετικό συνδυασμό στη μεσαία γραμμή ανάμεσα σε Ζότα-Φιρμίνο, οι Reds εκμεταλλεύτηκαν την ανισορροπία στην άμυνα των Κόκκινων Διαβόλων που είχε ανέβει στη σέντρα κι ο Μο Σαλάχ έδωσε πάρε-βάλε στον Ναμπί Κεϊτά για το 0-1 μόλις στο 5'.

Αυτό ήταν το γκολ Νο17 στο οποίο συμμετέχει ο Αιγύπτιος σταρ φέτος σε όλες τις διοργανώσεις (12 γκολ, 5 ασίστ)!