Ζενίτ-Άβντοντορ 74-83: Ήττα για την ομάδα του Πασκουάλ στο ντέρμπι της VTB

Γιώργος Κούβαρης
Η Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης δεν τα κατάφερε στο ντέρμπι κορυφής με τη Σάρατοφ καθώς γνώρισε την εντός έδρας ήττα με 83-74!

Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ πλήρωσε την κακή της άμυνα στην πρώτη περίοδο, όταν και δέχτηκε 30 πόντους από την Σάρατοφ!

Μάλιστα στο ημίχρονο είχε βρεθεί και στο -11 (33-44) έχοντας χάσει την επαφή με το σκορ και το μομέντουμ στο ματς. Αποτέλεσμα; Οι φιλοξενούμενοι να διατηρήσουν τα ηνία του αγώνα έως το τέλος και να φύγουν από την Αγία Πετρούπολη με τη νίκη με σκορ 83-74. Ο Τζέρετ έμελλε να ήταν ο «εκτελεστής» της Ζενίτ έχοντας 20 πόντους και 9 ριμπάουντ, ενώ τον ακολούθησαν οι Τζαρόν Τζόνσον (14π.) και Άντον Κβιτκοβίσκι (12π.)

Για τη Ζενίτ που «έπεσε» από την κορυφή γνωρίζοντας την 2η ήττα της στην VTB League, ο Μπίλι Μπάρον ήταν πρώτος σκόρερ με 15 πόντους αλλά με... μόλις 3/10 τρίποντα, ενώ άλλους 14 πόντους πρόσθεσε ο Μιντάουγκας Κουζμίνσκας.

Τα δεκάλεπτα: 21-30, 33-44, 56-67, 74-83