Μπαρτσελόνα - Μάλαγα 95-105: Ήττα κι υποχώρηση από την κορυφή

Κωνσταντίνος Μελάγιες
Εντός έδρας ήττα για την Μπαρτσελόνα που είδε τη Μάλαγα να φεύγει πανηγυρίζοντας με 95-105.

Η Μάλαγα έκανε την έκπληξη της αγωνιστικής επικρατώντας στο «Palau» της Μπαρτσελόνα με 95-105.

Στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα οι γηπεδούχοι χωρίς να παίζουν εντυπωσιακό μπάσκετ είχαν το προβάδισμα, ωστόσο από την τρίτη περίοδο κι ύστερα η Μάλαγα είχε τον απόλυτο έλεγχο του ρυθμού.

Οι φιλοξενούμενοι μάλιστα βρέθηκαν στο +12 (74-86, 32'), ωστόσο η Μπαρτσελόνα προσπάθησε να αντιδράσει και μείωσε σε 86-92 (36') χωρίς όμως να καταφέρει κάτι καλύτερο αφού είχε συνολικά 6/30 τρίποντα.

Για τους νικητές πρωταγωνίστησαν οι Άνταμς (19π.), Μπριθουέλα (15π.) και Βαζίνσκι (15π.).

Η Μπαρτσελόνα είδε τον Τόμιτς να σκοράρει 20 πόντους (9/9δ.) και τον Μίροτιτς να προσθέτει άλλους 17.