Ολυμπιακός - Χάποελ Ιερουσαλήμ 94-93

Κωνσταντίνος Μελάγιες
Ο Ολυμπιακός νίκησε την Χάποελ Ιερουσαλήμ με 94-93 προσφέροντας πλούσιο θέαμα στην επίθεση. Εκπληκτικοί οι ΛεΝτέι (31π.), Ουίλιαμς Γκος (20π.), Βεζένκοβ (12π.) και Πρίντεζης (13π.).

Ο Ολυμπιακός επικράτησε της Χάποελ Ιερουσαλήμ με 94-93 και θα αντιμετωπίσει την Ούνικς στον τελικό του τουρνουά (23/09). Ο Ντέιβιντ Μπλατ είδε τους παίκτες του να κάνουν αυτά που ήθελε στην επίθεση, ωστόσο υπήρξαν προβλήματα στην άμυνα.

Ο Ζακ ΛεΝτέι ήταν καταπληκτικός με 31 πόντους (11ρ)., όπως επίσης οι Νάιτζελ Ουίλιαμς Γκος (20π., 6ασ), Σάσα Βεζένκοβ (12π., 9ρ.) και Γιώργος Πρίντεζης (13π., 7ρ.).

Οι Πειραιώτες ξεκίνησαν καλά το παιχνίδι με πλουραλισμό και ταχύτητα στον τρόπο ανάπτυξης, ωστόσο ένα ξέσπασμα των φιλοξενούμενων ήταν αρκετό για να κάνει το σκορ 12-18 (6’). Ο Τζος Όουενς ταλαιπωρούσε αρκετά την «ερυθρόλευκη» άμυνα είτε με σκορ είτε με επιθετικά ριμπάουντ.

Στην δεύτερη περίοδο ο Ζακ ΛεΝτέι ήταν απολαυστικός και με τη βοήθεια του Νάιτζελ Ουίλιαμς Γκος, άλλαξαν την εικόνα του ματς. Ο Αμερικανός σέντερ ήταν ασταμάτητος με εξαιρετικά τελειώματα, ενώ ο πρώην γκαρντ της Παρτιζάν έτρεχε γρήγορα και εκδήλωνε επιθέσεις με αρκετό «ένας εναντίον ενός». Στον δικό τους ρυθμό ακολούθησαν κι οι υπόλοιποι (Βεζένκοβ, Μιλουτίνοφ) με αποτέλεσμα να προηγηθούν με 46-40 χάρη σε ένα σερί 14 αναπάντητων πόντων.

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με διαγωνισμό τριπόντων από Στρέλνιεκς και Φελντέιν, μόνο που ο Δομινικανός γκαρντ έφτασε στα πέντε σερί κι έκανε το 64-70 (27’). Ο Ουίλαμς Γκος όμως με προσωπικές ενέργειες επανέφερε την ομάδα του σε απόσταση αναπνοής (76-77, 30’).

Η κούραση είχε ξεκινήσει να καταβάλλει τους «ερυθρόλευκους» οι οποίοι έκαναν εύκολα το λάθος στην επίθεση ενώ δέχονταν κι αιφνιδιασμό (84-89, 34’). Βεζένκοβ και Ουίλιαμς Γκος πρωταγωνίστησαν στο επόμενο διάστημα αν και οι δύο ομάδες ήταν αρκετά άστοχες σε καλές επιλογές.

Με 1:19 για τη λήξη ο ΛεΝτέι ισοφάρισε στους 90 πόντους. Ακολούθησαν συνεχόμενες καλές άμυνες και με δύο καλάθια (Πρίντεζης, ΛεΝτέι) ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη με 94-90.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο Ολυμπιακός είχε άριστη λειτουργία στην επίθεση και στα τελευταία πέντε λεπτά έπαιξε καλή άμυνα εμποδίζοντας την Χάποελ να σκοράρει.

Οι νικητές είχαν 63% δίποντα (54% οι αντίπαλοι) και βρήκαν 21 ασίστ.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Ζακ ΛεΝτέι σε 29:14 είχε 31 πόντυς (9/13δ., 0/2τρ., 13/16β.), 11 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, ένα λάθος και 2 κοψίματα.

Εξαιρετικός και ο Νάιτζελ Ουίλιαμς Γκος με 20 πόντους (4/5δ., 3/7τρ., 3/7β.), 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 2 λάθη

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Γιάνις Τίμα φάηκε αν είναι έξω από τα… νερά του αφού σε 17:29 κατέγραψε μόνο 4 ασίστ.

ΣΗΜΕΙΟ - ΚΛΕΙΔΙ: Στο 90-90 ο Πρίντεζης είχε υπομονή και έπαιξε με πλάτη ενώ αμέσως μετά βγήκε άμυνα και κάρφωσε εντυπωσιακά ο ΛεΝτέι.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Σάσα Βεζένκοβ σε 23:25 είχε 12 πόντους (3/4δ., 2/3τρ.) και 9 ριμπάουντ.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Πολλά κι εντυπωσιακά καρφώματα με πρωταγωνιστές κυρίως τους Όουενς και Μιλουτίνοφ.

TI ΠΕΤΑΝΕ: Ο Ολυμπιακός τους 32 πόντους που δέχτηκε στο τρίτο δεκάλεπτο. Η Χάποελ τις κακές επιλογές στην επίθεση στο τέλος του ματς.

Τα δεκάλεπτα: 26-31, 51-45, 76-77, 94-93.