2/2 για την Ισπανία, πρώτη νίκη για Καναδά!

Ευαγγελος Στελλάκης
Η Ισπανία ήταν ανώτερη από τη Σερβία στο δεύτερο ημίχρονο του μεταξύ τους «ντέρμπι» κι έφτασε σε μια σπουδαία νίκη που την βρίσκει στο ρετιρέ του ομίλου. Στο άλλο ματς της ημέρας, ο Καναδάς δεν συνάντησε προβλήματα απέναντι στην Κορέα.

Στην «μεγάλη» αναμέτρηση της ημέρας, η Ισπανία, με πολύ καλή εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο, πήρε το «ντέρμπι» με τη Σερβία, επικρατώντας με 85-70, κι έκανε το 2/2. Η αήττητη Ισπανία πλέον έμεινε μόνη πρώτη, στην κορυφή του πρώτου ομίλου του τουρνουά.

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 41-44, 59-58, 85-70

Για την «Ρόχα», η φόργουορντ Άλμπα Τορένς έκανε εξαιρετική εμφάνιση επιθετικά με 25 πόντους, 3 ασίστ κι ένα ριμπάουντ σε 34 λεπτά συμμετοχής.

Στο πρώτο χρονικά παιχνίδι της ημέρας, ο Καναδάς νίκησε εύκολα με 74-53 την Κορέα, παίρνοντας το πρώτο του «ροζ φύλλο» στον πρώτο όμιλο του τουρνουά μπάσκετ γυναικών των Ολυμπιακών Αγώνων, μετά την ήττα της πρεμιέρας (68-72 από τη Σερβία).