Χοκς - Λέικερς 129-121: Νίκη με ανατροπή και «35αρα» Γιανγκ για τα «Γεράκια» (vid)

Ευαγγελος Στελλάκης
Οι Ατλάντα Χοκς επικράτησαν με 129-121 των Λος Άντζελες Λέικερς, ανατρέποντας τα εις βάρος τους δεδομένα στην καθοριστική περίοδο.

Αν και μπήκε στην τελευταία περίοδο χάνοντας με δέκα πόντους, η ομάδα του Νέιτ ΜακΜίλαν κατάφερε να γυρίσει το παιχνίδι και να πάρει εν τέλει μια σπουδαία νίκη με επί μέρους σκορ 38-20 στο τέταρτο δωδεκάλεπτο επί των «Λιμνανθρώπων» στη State Farm Arena.

Ο Τρε Γιανγκ πέτυχε για τους νικητές 36 πόντους με 4/10 τρίποντα σε 37 λεπτά συμμετοχής, ενώ είχε και 12 ασίστ και 5 ριμπάουντ. Εξαιρετικό ματς κι από τον Τζον Κόλινς με 20 πόντους, 11 ριμπάουντ και 2 ασίστ αλλά και τον Οκόνγκου με 16 πόντους, 8/9 δίποντα και 4 ριμπάουντ.

Από πλευράς Λέικερς, ο Μαλίκ Μονκ ήταν ο πρώτος σκόρερ με 33 πόντους, 10 ριμπάουντ και 5 ασίστ, ενώ 27 και 20 πόντους αντίστοιχα προσέφεραν οι Άντονι Ντέιβις και Ράσελ Ουέστμπρουκ. Ο τελευταίος μάλιστα μοίρασε και 12 ασίστ (4 λάθη) σε 35 λεπτά παρουσίας.

Οι Χοκς ήταν καλύτεροι στη... σούμα της βραδιάς στους περισσότερους τομείς του παιχνιδιού (51-46 ριμπάουντ, 31-29 ασίστ, 21-24 λάθη, 7-5 κλεψίματα) και κατάφεραν να καλύψουν την μέτρια εκτελεστικά απόδοση τους από την περίμετρο (10/31 τριπ., 32%).

Αξίζει να αναφέρουμε πως οι Λέικερς δεν είχαν για τρίτο σερί ματς στη σύνθεση τους τον ΛεΜπρόν Τζέιμς, καθώς ο «Βασιλιάς» αντιμετωπίζει πρόβλημα τραυματισμού στο γόνατο.

Το ρεκόρ των Λέικερς υποχώρησε σε 24-27 έπειτα από αυτή την ήττα, ενώ η ομάδα της Ατλάντα το βελτίωσε σε 24-25. Οι Χοκς βρίσκονται στην 10η θέση της Ανατολικής Περιφέρειας, τη στιγμή που η ομάδα του κόουτς Φρανκ Βόγκελ είναι 9η στην κατάταξη της Δύσης.

Τα δωδεκάλεπτα: 34-33, 62-71, 91-101, 129-121.