Γκαζιαντέπ - Γαλατασαράι 96-78: Τρελό ματς και τελικά διασυρμός από την προτελευταία για την ομάδα του Πιστιόλη

Μιχάλης Γκιουλένογλου
Η Γκαζιαντέπ (8-17) πήρε τη νίκη (96-78) κόντρα στη Γαλατασαράι (11-14) σε ένα ματς με πολλά και απίθανα δεκάλεπτα.

Η Γαλατασαράι βρέθηκε πίσω στο σκορ με το... καλησπέρα και την Γκαζιαντέπ να έχει επί μέρους 27-14 στο πρώτο δεκάλεπτο. Η ομάδα του Ανδρέα Πιστιόλη επιχείρησε να ισορροπήσει το ματς, αλλά το +17 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου ήταν... βαρίδι.

Και όμως, η Γαλατά με ένα απίθανο 3ο δεκάλεπτο, μείωσε, επικράτησε με +12 και το 63-58 άφηνε τα πάντα ανοικτά για τον τελικό νικητή.

Η Γκαζιαντέπ, η οποία παλεύει για τη σωτηρία της, σημείωσε 33 πόντους σε μία επική 4η περίοδο και έφτασε ένα θρίαμβο με διαφορά 18 πόντων.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Εγκμπούνου με 17 πόντους, ενώ ο Κόνερ Φράνκαμπ είχε 13. Για τη Γαλατά ο Κολαϊάρο μέτρησε 23 πόντους και ο Ένις 18.

Τα δεκάλεπτα: 27-14, 48-31, -63-58, 96-78