Φενέρμπαχτσε - Νταρουσάφακα 81-82: Break και 1-1 δια χειρός Μπουθ

Η Νταρουσάφακα... έσπασε την έδρα της Φενέρμπαχτσε, επικράτησε με 82-81 και έκανε το 1-1 στην ημιτελική σειρά.

Η Νταρουσάφακα πήρε μία τεράστια νίκη στην έδρα της Φενέρμπαχτσε (82-81) και ισοφάρισε τη σειρά των ημιτελικών σε 1-1, με τα δύο επόμενα ματς να είναι στην έδρα της.

Η σειρά κρίνεται στις τρεις νίκες. Στο Game 2, το σκορ ήταν ισόπαλο (79-79) με 1:37 για το τέλος και ενώ η Φενέρ είχε προηγηθεί με διαφορά 12 πόντων στην 1η περίοδο, την οποία έχασε μέχρι το ημίχρονο (41-44). Την ισοπαλία διαμόρφωσε ένα τρίποντο του Μελίχ Μαχμούτογλου.

Ο Νέιθαν Μπουθ (17π.) με δικό του τρίποντο διαμόρφωσε το σκορ σε 82-79 υπέρ της φιλοξενούμενης, 1:21 πριν το τέλος, με τη Φενέρ να αστοχεί σε δύο τρίποντα με τον Μαχμούτογλου (15π.) και ενώ νωρίτερα ο Πιέρια Χένρι έπαιξε μία απίθανη άμυνα και πήρε την κατοχή.

Η Νταρουσάφακα δεν μπόρεσε να καθαρίσει το ματς, όσο η Φενέρ αστοχούσε, ο Ντε Κολό (24π.) μείωσε στον πόντο με δύο βολές (82-81), το οποίο ήταν το τελικό σκορ.

Για τη Φενέρ ο Βέσελι είχε 17 πόντους, ενώ για την Νταρουσάφακα ο Οζντεμίρογλου είχε 20.

Τα δεκάλεπτα: 27-15, 41-44, 60-64, 81-82

@Photo credits: Darüşşafaka