Μακάμπι - Χάποελ Χολόν 80-79: Δια χειρός Σκότι Ουίλμπεκιν

Σταυρούλα Μουστακάτου
Ο Σκότι Ουίλμπεκιν ευστόχησε στο ζευγάρι βολών που κλήθηκε να εκτελέσει στο 1'11'' κόντρα στην Χάποελ Χολόν και έδωσε στην Μακάμπι τη νίκη με 80-79 κάνοντας το ρεκόρ της 9-6.

Η Μακάμπι που αγωνίστηκε κάτω από... ειδικές καταστάσεις, αφού δεν είχε τον Γιάννη Σφαιρόπουλο και τους άμεσους συνεργάτες τους στον πάγκο λόγω κορονοϊού, κατόρθωσε να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα εντός έδρας... στο νήμα με την Χολόν (80-79). Οι βολές του σταρ της «ομάδας του λαού» 1 λεπτό πριν τη λήξη του αγώνα ήταν κομβικές, αφού οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 78-79 προηγουμένως.

Σε ολόκληρο το παιχνίδι, η Χάποελ ήταν μπροστά στο σκορ και έκανε ακόμη πιο δύσκολη την προσπάθεια της γηπεδούχου, όταν πήρε διαφορά 10 πόντων (47-57) στο τρίτο δεκάλεπτο. Παρόλα αυτά, η Μακάμπι κατάφερε να επιστρέψει και να υπερασπιστεί την έδρα της.

«Γεμάτη» εμφάνιση από τον Κίναν Έβανς με 21πόντους, 1 ριμπαόυντ, 3 ασίστ και 4 κλεψίματα, με τους Ουίλμπεκιν (15π., 2 ριμπ., 2 ασ.), Ουίλιαμς (11π.) και Ρέινολντς (13π., 5ριμπ.) να ακολουθούν.

Στον αντίποδα, κορυφαίος ο Κρις Τζόνσον με 19 πόντους, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 μπλοκ.

Τα δεκάλεπτα: 21-27, 46-49, 68-69, 80-79