Ερυθρός Αστέρας - Αρμάνι Μιλάνο 72-93: Ο Πάντερ την κράτησε στην τετράδα!

Η Αρμάνι Μιλάνο (20-12) πήρε τη νίκη που ήθελε και προκρίθηκε και μαθηματικά στα playoffs, κόντρα στον αδιάφορο Ερυθρό Αστέρα (9-23). Πλέον, κυνηγάει να μείνει στην τετράδα! Ρόλο ηγέτη, απέναντι στην παλιά του ομάδα, ανέλαβε ο Κέβιν Πάντερ.

Μέτρησε το κίνητρο. Και η απουσία του. Η Αρμάνι Μιλάνο θέλει να τερματίσει στην πρώτη τετράδα, μετά την επικύρωση της συμμετοχής στα playoffs. Ο Ερυθρός Αστέρας περιμένει το φινάλε της κανονικής περιόδου.

Η ιταλική ομάδα δεν άφησε κανένα περιθώριο στους Σέρβους, οι οποίοι έχασαν την επαφή με το σκορ από το πρώτο λεπτό του αγώνα! Και ο Κέβιν Πάντερ, ο οποίος τιμήθηκε στην αρχή του αγώνα, φρόντισε με 23 πόντους να ξεκαθαρίσει ποια ομάδα θα επικρατήσει!

Η Αρμάνι έκανε ακόμη ένα βήμα για να βρεθεί στην πρώτη τετράδα.

Το ματς

Η ομάδα του Έτορε Μεσίνα ξεκίνησε με σερί 10-0! Ο Αστέρας προσπάθησε να αντιδράσει, μείωσε σε 10-4 και μετά... χάθηκε. Το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε με 22-12 και ένα τρίποντο του Τζίτζι Ντατόμε με το... καλημέρα στη 2ηη περίοδο, έφερε τη διαφορά στο +13 (25-12).

Εκεί το Μιλάνο πέτυχε το δεύτερο σερί 10-0. Ο Αστέρας προσπάθησε να κρατηθεί, κυρίως με το σκορ του Λόιντ, αλλά ήταν αδύνατο.

Η Αρμάνι σούταρε με 51.9% από το τρίποντο και έπαιρνε συνεχώς σκορ. Η διαφορά ανέβηκε μέχρι τους 29 πόντους (87-58 στο 36').

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Με σχεδόν 52% στα τρίποντα (14/27), 26 ασίστ και μόλις 5 λάθη, η Αρμάνι δεν μπορούσε να χάσει, ακόμη και αν το επεδίωκε.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Κέβιν Πάντερ με 23 πόντους.

ΑΦΑΝΕΙΣ ΗΡΩΕΣ: Ο Ζακ ΛεΝτέι με 14 πόντους, 5 ριμπάουντ, και ο Σαβόν Σιλντς με 14 πόντους και 5 ασίστ.

ΠΕΡΑΣΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΑΝ: Αποντοι έμειναν οι Ραντάνοφ και Λάζιτς.

ΣΗΜΕΙΟ – ΚΛΕΙΔΙ: Το δεύτερο σερί 10-0 της Αρμάνι, που έκανε το σκορ από 17-12 σε 27-12.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: O Σαβόν Σιλντς πάσαρε και ο Κάλεμπ Ταρζέφσκι κάρφωσε με μανία με τα δύο χέρια!

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Ο Αστέρας όλο το ματς, η Αρμάνι τίποτα.

Τα δεκάλεπτα: 12-22, 36-47, 51-75, 72-93.