Μπαρτσελόνα – Άλμπα 80-67: Ο Μίροτιτς το πήρε πάνω του

Η Μπαρτσελόνα επικράτησε της Άλμπα Βερολίνου με σκορ 80-67 και συνεχίζει να οδηγεί την κούρσα στην EuroLeague, ανεβαίνοντας στο 23-8 με MVP τον Νίκολα Μίροτιτς

Η Άλμπα έβαλε δύσκολα της Μπαρτσελόνα όμως η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους επιβεβαίωσε την ανωτερότητά της στο τελευταίο δεκάλεπτο, κάνοντας επιμέρους σκορ 18-9 και φτάνοντας στη νίκη με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Νίκολα Μίροτιτς (26π., 7ριμπ.)

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Οι δυο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ στα πρώτα λεπτά του αγώνα στο Palau Blaugrana, εκεί όπου ο Τίμαν ευστόχησε για το 20-23 και ο Νίκολα Μίροτιτς έκανε το 22-23 με το οποίο ολοκληρώθηκε η πρώτη περίοδος, φτάνοντας τους 8 πόντους με 4/5 δίποντα σε αυτό το διάστημα. Η Μπαρτσελόνα έκανε σερί 6-0 (29-23) κι εν συνεχεία ο Μίροτιτς ανέβασε τη διαφορά στο +8, σκοράροντας για το 38-30 στα 3:44 για το τέλος του ημιχρόνου.

Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους πήγε στα αποδυτήρια έχοντας ισχνό προβάδισμα (45-40) όμως η Άλμπα μείωσε σε 54-52 στο 26:22 με το εύστοχο τρίποντο του Μάρκους Έρικσον. Παρ’ όλα αυτά, οι Καταλανοί άντεξαν στην πίεση κι έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο στο υπέρ τους 62-58. Η Μπαρτσελόνα είχε τον έλεγχο, ο Κούριτς σκόραρε για το +12 (77-65) και οι γηπεδούχοι έφτασαν στη νίκη με 80-67.

Τα δεκάλεπτα: 22-23, 45-40, 62-58, 80-67.