Ερυθρός Αστέρας – Άλμπα 84-90: Ασταμάτητοι οι Γερμανοί!

Η Άλμπα Βερολίνου (6-7) βρέθηκε πίσω στο σκορ με 55-41 στο 27 ' όμως έστειλε το ματς με τον Ερυθρό Αστέρα (4-10) στην παράταση, επικρατώντας με 84-90 και ολοκληρώνοντας την ανατροπή, φτάνοντας τις τέσσερις σερί νίκες!

Ο Ερυθρός Αστέρας είχε τον έλεγχο για 30 λεπτά όμως η Άλμπα Βερολίνου ολοκλήρωσε το comeback στο έξτρα πεντάλεπτο και έφτασε τις τέσσερις συνεχόμενες νίκες στη regular season!

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Η Άλμπα Βερολίνου διατηρούσε το προβάδισμα στα πρώτα λεπτά του αγώνα στο Aleksandar Nikolic Hall, εκεί όπου ο Λουκ Σίκμα έκανε το 7-13 στο 5:41 όμως ο Ερυθρός Αστέρας απάντησε με σερί 9-0 (16-13) και έκλεισε την πρώτη περίοδο στο υπέρ του 16-15. Ο Όγκνιεν Ντόμπριτς ευστόχησε αρχικώς σε τρίποντο για το +9 των Σέρβων (24-15, 11:38) και στη συνέχεια ανέβασε τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα, κάνοντας το 33-22. Η ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς είχε τον έλεγχο του αγώνα και πήγε στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 37-34.

Οι φιλοξενούμενοι πίεσαν όμως ο Ερυθρός Αστέρας διατηρούσε σταθερά το προβάδισμα. Ο Τζόνι Ο’ Μπράιαντ έκανε το 44-36 ενώ ο Σίμανιτς ανέβασε τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της για τους «ερυθρόλευκους» του Βελιγραδίου, διαμορφώνοντας το 55-41 στο 27:12. Η Άλμπα Βερολίνου έκανε την ύστατη προσπάθεια να αντιδράσει στο τέταρτο δεκάλεπτο, ροκανίζοντας σταδιακά τη διαφορά. Μάλιστα ο Σίκμα από τη γραμμή των βολών έδωσε το προβάδισμα στους Γερμανούς, κάνοντας το 71-72 στα 1:52 για το τέλος! Ο Τζόρνταν Λόιντ σκόραρε για το 76-72 όμως οι Γκίφεϊ και Σίκμα έστειλαν το ματς στην παράταση αφού το τρίποντο του Ουόλντεν ήταν εκπρόθεσμο.

Εκεί οι Σέρβοι μπλόκαραν επιθετικά και η Άλμπα πανηγύρισε σπουδαία νίκη στο Βελιγράδι με 84-90.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Άλμπα είχε το μομέντουμ στην παράταση και εκμεταλλεύτηκε το επιθετικό μπλακ-άουτ των Σέρβων στο έξτρα πεντάλεπτο.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Μάοντο Λο (21π., 6ασ.) και Πέιτον Σίβα (19π., 6ασ.) κουβάλησαν την Άλμπα στο Βελιγράδι.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Κούζμιτς είχε 1/2 βολές σε 8:50.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Σίκμα βοήθησε την Άλμπα με 9 πόντους, 6 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Η αντίδραση της Άλμπα στο τέταρτο δεκάλεπτο και το επιμέρους 8-14 των Γερμανών στην παράταση.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Οι Σέρβοι την κατάρρευση στην παράταση, η Άλμπα τα λάθη.

Τα δεκάλεπτα: 16-15, 37-34, 57-48, 76-76 κ.α., 84-90 παρ.