Μακάμπι - Άλμπα 80-73: Θετική πρεμιέρα για την ομάδα του Σφαιρόπουλου

Η Μακάμπι έκανε επιμέρους σκορ 30-12 στο δεύτερο δεκάλεπτο και διατήρησε το προβάδισμα ως το φινάλε, επικρατώντας της Άλμπα με σκορ 80-73 στην πρεμιέρα της EuroLeague.

Η τριπλέτα των Καλοϊάρο, Τζόουνς και Χάντερ έκανε τη διαφορά για την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου που έκανε ποδαρικό με το δεξί στην κορυφαία ευρωπαϊκή διοργάνωση.

Ο αγώνας

Η Άλμπα Βερολίνου μπήκε με το γκάζι... πατημένο στην Menora Mivtachim Arena, βρήκε λύσεις στην επίθεση μέσα από την πιεστική άμυνα της κι έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο υπέρ της 19-29. Παρ' όλα αυτά, η αντίδραση της Μακάμπι ήταν άμεση. Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου έσφιξε την άμυνα της, έκανε επιμέρους σκορ 30-12 και πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 49-41!

Οι πρωταθλητές Γερμανίας πίεσαν, μείωσαν σε 51-49 στο 23:36 όμως η Μακάμπι άντεξε στην πίεση και μετέτρεψε το... εύθραυστο 61-58 σε 67-58 με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος χάρη στις βολές του Ελάιζα Μπράιαντ. Εν συνεχεία, ο Καλοϊάρο ανέβασε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα κάνοντας το 69-58 στο 30:54 ενώ ο Μπράιαντ σκόραρε για το +15, κάνοντας το 75-60 στο 33'. Εν τέλει η «ομάδα του λαού» έφτασε στη νίκη με σκορ 80-73.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Μακάμπι μοίρασε 23 ασίστ αντί 14 της Άλμπα, σούταρε με 58.5% στο δίποντο και είχε τον έλεγχο στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Καλοϊάρο ηγήθηκε επιθετικά της Μακάμπι με 18 πόντους, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 λάθη σε 31:26.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Λιουκ Σίκμα είχε 2 πόντους με 1/3 σουτ εντός πεδιάς και 4 λάθη για την Άλμπα.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Κρις Τζόουνς βοήθησε τη Μακάμπι με 12 πόντους και 7 ασίστ.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Το επιμέρους 30-12 της Μακάμπι στη δεύτερη περίοδο.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Οι Ισραηλινοί την απόδοση τους στην πρώτη περίοδο, η Άλμπα τα «νεκρά» διαστήματα.

Τα δεκάλεπτα: 19-29, 49-41, 67-58, 80-73.