Παναθηναϊκός: Στο Κάουνας υπάρχει ο νόμος του... Σάρας! (vids)

Γιώργος Κούβαρης
O Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ βρίσκει τον... μπελά του από τότε που ανέλαβε ο Σαρούνας Γιασικεβίτσιους την Ζάλγκιρις Κάουνας αφού ακόμα δεν (τον) έχει κερδίσει επί λιθουανικού εδάφους.

Μετά το «χαστούκι» από την Άλμπα Βερολίνου στο κλειστό του ΟΑΚΑ την περασμένη εβδομάδα, οι «πράσινοι» άρχισαν να νιώθουν αρκετά... άβολα όσον αφορά την υπόθεση της οκτάδας στο τέλος της regular season. Προκειμένου να διασκεδάσουν τις εντυπώσεις και ταυτόχρονα να «ματσάρουν» την συγκεκριμένη ήττα κάνοντας το restart θα πρέπει να αρχίσουν να κερδίζουν μακριά από το ΟΑΚΑ και να κάνουν «μεγάλες εκτός έδρας νίκες» όπως είπε και ο Γιώργος Βόβορας.

Μπορεί μέχρι την σεζόν 2014-15 η Ζάλγκιρις να θεωρούνταν ομάδα στα μέτρα του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ και το Κάουνβας... προσπελάσιμο αλλά από εκείνο το σημείο και μετά τα πράγματα άλλαξαν άρδην! Συγκεκριμένα ο Παναθηναϊκός μετρούσε 6 νίκες σε 8 οκτώ ματς επί λιθουανικού εδάφους κόντρα στην Ζάλγκιρις όσον αφορά τα ματς της EuroLeague, ενώ το συνολικό ρεκόρ ανέρχονταν στο 14-2! Οι δύο νίκες της Ζάλγκιρις ήταν την σεζόν 2014-15 με 76-70 εντός έδρας (Τσέρι 18, Γιανκούνας 14 – Παππάς 21, Γιάνκοβιτς 11) και την σεζόν 2003-04 με σκορ 80-74 (Σαλένγκα 18, Μπέριτς 18 – Λάκοβιτς 20, Μπατίστ 20) και πάλι στο Κάουνας.

Όμως από τη μέρα που ο Σαρούνας Γιασικεβίτσιους πήρε το χρίσμα του πρώτου προπονητή τη σεζόν 2016-17, τίποτε πια δεν ήταν το ίδιο για τον Παναθηναϊκό και τις επισκέψεις του στην «Zalgirio Arena». Ακόμα και όσον αφορά το συνολικό ρεκόρ τα τρία τελευταία χρόνια. Συγκεκριμένα το «τριφύλλι» έχει γνωρίσει τρεις ήττες σε ισάριθμα ματς από τη Ζάλγκιρις στο Κάουνας, ενώ το συνολικό ρεκόρ σε έξι ματς είναι 4-2 για τους Λιθουανούς! Άραγε θα «σπάσει» σήμερα (19/11, 19:30) το σερί του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους μέσα στην έδρα του;

Ένα σερί που ξεκίνησε τον Μάρτιο του 2017! Αν και ο Παναθηναϊκός είχε το προβάδισμα με 12 πόντους στο ημίχρονο (19-31) και με επτά πόντους στο 30' (34-41) δείχνοντας να ελέγχει πλήρως το ματς, στην τελευταία περίοδο επήλθε η κατάρρευση! Η Ζάλγκιρις είχε σημειώσει τέσσερις πόντους λιγότερους απ' ότι σ' όλο το προηγούμενο παιχνίδι και με ένα φοβερό 30-17 πήρε τη νίκη με 64-57 (Βέστερμαν 14, Μιλάκνις 13, Γιανκούνας 11, Μότουμ 11 – Παππάς 13, Σίνγκλετον 11, Μπουρούσης 10). Μάλιστα σε εκείνο το ματς είχε κάνει την επανεμφάνισή του στην 12άδα και ο Τζέιμς Γκιστ (σ.σ. όμως δεν είχε πάρει χρόνο συμμετοχής) ύστερα από τον σοβαρό του τραυματισμό που τον είχε κρατήσει 4,5 μήνες εκτός αγωνιστικής δράσης. Να σημειωθεί ότι μετά από εκείνο το ματς, ο Παναθηναϊκός είχε κάνει πέντε σερί νίκες και είχε εξασφαλίσει το πλεονέκτημα της έδρας στα playoffs της EuroLeague.

H δεύτερη σερί εντός έδρας νίκη του Σάρας επί του Παναθηναϊκού στο Κάουνας σημειώθηκε στις 7 Δεκεμβρίου 2017 και πιο συγκεκριμένα για την 11η αγωνιστική της διοργάνωσης. Οι «πράσινοι» είχαν πληρώσει την κάκιστη τρίτη περίοδο, όταν και δέχθηκαν επιμέρους 33-14 (!!!) πετώντας στα σκουπίδια την (και πάλι) πολύ καλή εμφάνιση του πρώτου ημιχρόνου (10-20 το δεκάλεπτο και 31-33 το ημίχρονο). Με το σκορ στο -17 στο 30' (64-47) έπρεπε να κάνει τεράστια υπέρβαση για να γλιτώσει την ήττα. Η αλήθεια είναι ο Παναθηναϊκός προσπάθησε και έφτασε στο σημείο να κάνει δικό του επιμέρους 27-16. Όμως δεν ήταν αρκετό και το «τριφύλλι» ηττήθηκε και πάλι την Ζάλγκιρις του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους με 80-74 (Γιανκούνας 17, Ουάιτ 13, Πάνγκος 12 – Παππάς 16, Σίνγκλετον 15, Ρίβερς 11, Καλάθης 10).

Τέλος η περσινή επίσκεψη του Παναθηναϊκού στην «Zalgirio Arena» ήταν και το 5ο ματς του Ρικ Πιτίνο στην EuroLeague έχοντας προηγηθεί δύο νίκες (με ΤΣΣΚΑ και Μπάγερν) και δύο ήττες (με Ολυμπιακό και Μπαρτσελόνα εκτός). Σ' εκείνο το ματς του Κάουνας είχε κάνει ντεμπούτο ο Σον Κιλπάτρικ στην κορυφαία ευρωπαϊκή διασυλλογική διοργάνωση, ενώ στην αποστολή είχε συμπεριληφθεί και ο Αντρέιαν Πέιν ωστόσο δεν βρέθηκε ποτέ στην 12άδα της ομάδας. Το σκηνικό... επαναλήφθηκε. Και πάλι η ελληνική ομάδα είχε το πάνω χέρι στο πρώτο ημίχρονο (13-19 το δεκάλεπτο και 33-37 με τη λήξη του πρώτου μισού του αγώνα) αλλά στη συνέχεια το σκηνικό άλλαξε άρδην. Η Ζάλγκιρις «γύρισε» το ματς και προηγήθηκε στο 30' (52-51) ενώ η άμυνα του Παναθηναϊκού και πάλι κατέρρευσε στην τελευταία περίοδο και δέχθηκε 30 πόντους (30-18) με αποτέλεσμα να γνωρίσει την ήττα με 82-69 (Ουάιτ 15, Γκριγκόνις 13, Ουόλτερς 10, Ντέιβις 10 – Τόμας 14, Κιλπάτρικ 11, Καλάθης 11).