Limit down πενταετίας του Ολυμπιακού στο πρώτο μέρος! (pic)

Κάτια Πετροπούλου
Αποκαρδιωτική ήταν η εμφάνιση του Ολυμπιακού κόντρα στην Χίμκι, στο πρώτο 20λεπτο του αγώνα, που γίνεται στην Μόσχα.

Συγκεκριμένα, οι «ερυθρόλευκοι» βρίσκονται στο -24 στο ημίχρονο (49-25), γεγονός που καθιστά αυτή την διαφορά μία από τις χειρότερες σε ημίχρονο, στην πορεία τους στην Euroleague.

Η τελευταία φορά που οι Πειραιώτες ήρθαν αντιμέτωποι με μια διαφορά 20+ πόντων εκτός έδρας ήταν πριν από πέντε χρόνια (2012-13), ενάντια στην Εφές (54-32), ενώ η μεγαλύτερη ήταν στην Μόσχα, κόντρα στην ΤΣΣΚΑ (54-26), το 2011-12.

Μάλιστα, στο σημερινό παιχνίδι με την Χίμκι και μετά από 20 λεπτά αγώνα, ο Ολυμπιακός έχει -9 ριμπάουντ, αναλογία ασίστ/λαθών 6/9, με 5/20 σουτ, τη στιγμή που 48 ώρες πριν, με την Μακάμπι στο ΣΕΦ, είχαν +9 ριμπάουντ και 26 ασίστ με 9 λάθη!