Αρμάνι-Μπαρτσελόνα 84-76: Της «γκρέμισε» τα όνειρα πρωτιάς (vid)

Γιάννης Σταυρουλάκης
Η Αρμάνι Μιλάνο (15-18) επιβλήθηκε της Μπαρτσελόνα (22-11) με 84-76 και έκλεισε νικηφόρα τις υποχρεώσεις της στο Mediolanum Forum, στερώντας από τους Καταλανούς την πιθανότητα να διεκδικήσουν την πρώτη θέση στην EuroLeague.

Η αδιάφορη βαθμολογικά Αρμάνι Μιλάνο επικράτησε της Μπαρτσελόνα με 84-76, ανεβάζοντας την απόδοσή της στο δεύτερο ημίχρονο και διατηρώντας σταθερά διψήφιες διαφορές στο τέταρτο δεκάλεπτο.

Έτσι η ομάδα του Έτορε Μεσίνα έκλεισε νικηφόρα τις υποχρεώσεις της στο Mediolanum Forum κόντρα στους Καταλανούς, στερώντας τους την ευκαιρία να διεκδικήσουν όποια πιθανότητα για πρωτιά στην κατάταξη.

Ο αγώνας

Η Μπαρτσελόνα βρήκε ρυθμό στα πρώτα λεπτά και προηγήθηκε με +7 όταν ο Κάιλ Κούριτς ευστόχησε σε τρίποντο για το 12-19 στο 7', κλείνοντας το δεκάλεπτο στο 18-21. Οι Καταλανοί επέμειναν στο μακρινό σουτ (4/11 τρίπ.) και κατέβασαν 5 επιθετικά ριμπάουντ σε αυτό το διάστημα κόντρα στην Αρμάνι που στηρίχθηκε επιθετικά στο δίδυμο των Μέλι, Βόιτμαν.

Ακολούθως, ο Κάιλ Χάινς έφερε το ματς στα ίσα κάνοντας το 25-25 στο 14' ενώ ο Νικολό Μέλι έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους, διαμορφώνοντας το 27-26.

Εξάλλου η ομάδα του Έτορε Μεσίνα πήγε στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 39-36, βελτιώνοντας τα ποσοστά της πίσω από τα 6μ.75 κόντρα στην Μπαρτσελόνα που είχε ως σημεία αναφοράς στην επίθεση στο Mediolanum Forum τους Λαπροβίτολα (9π., 2/2 τρίπ.), Κούριτς (9π.) και Μίροτιτς (7π.).

Στη συνέχεια ο Νέιπιερ έκανε το 49-41 από τη γραμμή των βολών για την Αρμάνι Μιλάνο που είχε τον έλεγχο στο τρίτο δεκάλεπτο και προηγήθηκε για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά όταν ο Τζιανπάολο Ρίτσι ευστόχησε σε τρίποντο για το 58-48 με το οποίο έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο Μιλάνο.

Η Αρμάνι διατηρούσε σταθερά διψήφια διαφορά και ο Ντέιβις έκανε το 75-58 από τη γραμμή των βολών στο 36', κλειδώνοντας ουσιαστικά τη νίκη για τους γηπεδούχους παρά τα back-to-back τρίποντα του Τόμπεϊ. Ο Ντέιβις σκόραρε στα 74" για το 84-73 των γηπεδούχων που επικράτησαν με 84-76, ολοκληρώνοντας με τον καλύτερο τρόπο τις εντός έδρας υποχρεώσεις τους στην εφετινή EuroLeague.

Τα δεκάλεπτα: 18-21, 39-37, 58-48, 84-76.