Μπάγερν - Μονακό 81-84: Με φοβερό Τζέιμς «αγκάλιασε» το πλεονέκτημα έδρας

Η Μονακό επικράτησε της Μπάγερν με 84-81 και βρίσκεται πολύ κοντά στο πλεονέκτημα έδρας ενόψει playoffs.

Δεν είχε πρόβλημα να επικρατήσει της Μπάγερν μέσα στο Μόναχο η Μονακό. Οι Μονεγάσκοι πήραν το ροζ φύλλο αγώνα με 84-81 και με αυτόν τον τρόπο ανέβηκαν στο 21-11 και βρίσκονται... αγκαλιά με το πλεονέκτημα έδρας στα playoffs της Euroleague. Η 5η Μακάμπι έχει ρεκόρ 19-13 και η έκτη Φενέρ βρίσκεται στο 18-13 (παίζει απόψε με τη Μπασκόνια).

Για τους νικητές κορυφαίος σε άλλο ένα ματς ήταν ο Μάικ Τζέιμς με 28 πόντους και 6/9 τρίποντα, ενώ από την άλλη πλευρά πρώτος σκόρερ ήταν ο Λούτσιτς που σταμάτησε στους 20 με 4/4 τρίποντα.

Το ματς

H Mονακό μπήκε δυνατά στο ματς και προηγήθηκε με 2-9 χάρη στον Μοτιεγιούνας. Η Μπάγερν αντέδρασε και πέρασε μπροστά με 13-11 με το καλάθι του Γκιφάι. Ο Χολ ισοφάρισε σε 20-20, ένα λεπτό πριν το τέλος της περιόδου, με τον Τζέιμς να δίνει προβάδισμα στους Μονεγάσκους με 20-23.

Με ένα σερί 10-0, η Μπάγερν έκανε το 30-23 με τον Γκιλέσπι στο 13'. Ο Λόιντ μείωσε σε 32-30 στο 16', ενώ ο Τζέιμς έφερε μπροστά τους φιλοξενούμενους, κάνοντας το 32-33 στο 17'. Ο Τζέιμς ζεστάθηκε και με 4/5 τρίποντα έκανε το 35-39, δύο λεπτά πριν το ημίχρονο. Οι Βαυαροί είχαν 14/15.

Ο Γουόλντεν έφερε τη Μπάγερν σε απόσταση βολής για το 46-48 στα μέσα της τρίτης περιόδου. Ο Μπονγκά κάρφωσε και έδωσε προβάδισμα στη Μονακό για το 54-53, αναγκάζοντας τον Ομπράντοβιτς να καλέσει timeout. Ο Λούτσιτς διαμόρφωσε το 60 -57 στο τέλος της περιόδου.

Ο Οκόμπο το πήρε πάνω του και έκανε το 62-70 στο 35', ενώ ο Τζέιμς έφτασε τους 26 πόντους, κάνοντας το 68-73, τέσσερα λεπτά πριν τη λήξη. Ο Μάικ Τζέιμς έκανε το 72-79 στο 39'. Ο Λόιντ έγραψε το 75-82 στα 43 δευτερόλεπτα, όμως ο Λούτσιτς μείωσε σε 81-84. Ο Γουόλντεν είχε την ευκαιρία να στείλει το ματς στην παράταση, αλλά αστόχησε.

Τα δεκάλεπτα: 20-23, 40-45, 60-57, 81-84

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Η Μονακό έβγαλε την τελευταία άμυνα με το άστοχο σουτ του Γουόλντεν, ενώ είχε τον Μάικ Τζέιμς σε φοβερή βραδιά.

Ο MVP: Ο Μάικ Τζέιμς ήταν εντυπωσιακός με 28 πόντους και 6/9 τρίποντα

Ο ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Λόιντ είχε 14 ποντους με 4 ριμπάουντ και ήταν κομβικός.

Ο «ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ»: Ο Γουάιλερ-Μπαμπ δεν βοήθησε καθόλου με 2 πόντους και 0/4 τρίποντα.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Τα 6/9 τρίποντα του Τζέιμς και τα 4/4 του Λούτσιτς

ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΣΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΓΥΡΟ: Η Μονακό είχε νικήσει με 80-79 και στο Πριγκιπάτο.

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Η Μονακό με τη νίκη της έκανε καθοριστικό βήμα για την 4η θέση που δίνει πλεονέκτημα έδρας.