Αρμάνι - Μακάμπι 71-77: Την υποχρέωσε σε... κατρακύλα και ένατη διαδοχική ήττα (vid)

Σταυρούλα Μουστακάτου
Η Αρμάνι Μιλάνο έφτασε στο +10, ωστόσο η Μακάμπι είπε... την τελευταία κουβέντα και επικράτησε με 71-77 στο Mediolanum Forum για την 13η αγωνιστική της EuroLeague.

Τι και αν κρατούσε τα ηνία στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, τι και αν βρέθηκε στο +10 και κατάφερε να... ξεσηκώσει το κοινό της, η Αρμάνι ηττήθηκε για 9ο σερί παιχνίδι στη φετινή EuroLeague, αφού η Μακάμπι φεύγει από το Μιλάνο με το υπέρ της 71-77.

Με αυτόν τον τρόπο, οι Ιταλοί δεν έχουν κατορθώσει να σπάσουν... την κατάρα της έδρας τους έχοντας 6 αρνητικά αποτελέσματα, με το σημείο αναφοράς για τους Ισραηλινούς στο τελευταίο δεκάλεπτο να είναι ο... άχαστος Σόρκιν!

Ο αγώνας

Με τον Λορέντζο Μπράουν να... οπλίζει δις από την περιφέρεια, η Μακάμπι πήρε το προβάδισμα με double score (4-8) στο πρώτο δίλεπτο του αγώνα. Ο Νίμπο μπήκε επίσης στη λίστα με τους παράγοντες λίγο πριν ο Χάινς και 6 προσωπικοί πόντοι του Λουαού-Καμπαρό φέρουν την Αρμάνι στο +4 (16-12) με ένα 12-4. Το +5 από τον Μήτρου-Λονγκ, εκμηδενίστηκε με το τρίποντο του Μάρτιν για το 21-21 στο 10' με του Ιταλούς να δίνουν βάση στο καλάθι τους και τους φιλοξενούμενους να έχουν μοιράσει το παιχνίδι τους.

Ο Μήτρου-Λονγκ ήταν εκείνος που έσπασε την αστοχία (1/5) από μακριά για το 28-26, ενώ έχοντας ανεβάσει στους 4 (30-26) έδωσε βοήθειες και στο αμυντικό κομμάτι, με τον Μέλι να στέλνει την ομάδα του στο 33-26 και τον Λορέντζο Μπράουν να μειώνει (33-30). Ο Λουαού-Καμπαρό ήταν ο πόλος που βασίστηκε η Αρμάνι σε σκορ και δημιουργία για να φτάσει στο 38-32 στο 18ο λεπτό, την ώρα που η Μακάμπι δεν μπορούσε να μετουσιώσει σε πόντους τις προσπάθειές της μετά από επιθετικό ριμπάουντ ή τις καλές της άμυνες κυνηγώντας το -8 (40-32).

Με την επιστροφή, οι παίκτες του Κάτας αποσυντόνισαν τους γηπεδούχους και εκμεταλλευόμενοι τα λάθη τους και την... σύνδεση του Μάρτιν (3/3 3π.) με το καλάθι μείωσαν τη διαφορά στο δίποντο και λίγο αργότερα ο Μπράουν ισοφάρισε σε 41-41. Μετά από περίπου 3μιση λεπτά στο τρίτο δεκάλεπτο η Αρμάνι ευστόχησε στο πρώτο σουτ εντός παιδιάς μετά από... περιπέτεια και challenge, κάτι που «ξεκλείδωσε» Μέλι και Μπάρον που ανέβασαν την απόσταση σε 51-43 στο 25'. Μάλιστα, ο Αμερικανός γκαρντ έφτασε τη διαφορά σε διψήφια νούμερα (57-47) απαντώντας στον Κόλσον, προτού εκείνος ολοκληρώσει το σερί 10-0 των Ισραηλινών που έδωσε αφετηρία στο 57-57.

Η καθοριστική περίοδος ξεκίνησε με τον Ντιμπαρτολομέο να γράφει το 59-62, όσο το σύνολο του Μεσίνα προσπαθούσε να βάλει και άλλους παίκτες στην εξίσωση και να αντιμετωπίσει την ασφυκτική άμυνα των φιλοξενούμενων στη ρακέτα. Στο 5'34'' για τη λήξη της αναμέτρησης, η Αρμάνι είχε πάρει σκορ μόνο από τη γραμμή με τον Σόρκιν να διαβάζει τα κενά κοντά στο καλάθι (62-66) και τον Κόλσον να κάνει το +7 4'36'' πριν το τέλος. Ο Μπάρον διατηρούσε τους Ιταλούς στους ρυθμούς του παιχνιδιού, το οποίο ο Μέλι έστειλε στον πόντο (70-71) στο 38'. Ο Σόρκιν παρέμεινε απόλυτος και έφερε τη Μακάμπι ένα βήμα πιο κοντά στη νίκη, η οποία ήρθε με το 71-77.

Τα δεκάλεπτα: 21-21, 40-32, 59-59, 71-77

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Στην επιστροφή της Μακάμπι από το -10 που έγραψε ο Μέλι και στο 12-18 που έτρεξε στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Οι MVPs: Τόσο ο Λορέντζο Μπράουν που είχε 20 πόντους με 5 ριμπάουντ, 8 ασίστ και 1 κλέψιμο, όσο και ο Ρόμαν Σόρκιν με 14 (6/6 δίποντα), 6 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Ο ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Μάρτιν με 13 πόντους και 3/4 τρίποντα.

Ο ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Η Αρμάνι περίμενε περισσότερα από Χολ και Χάινς.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Τα 38 ριμπάουντ της Μακάμπι και το 17/29 δίποντα των Ιταλών.

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Η Αρμάνι μοιάζει με καράβι που συνεχώς βουλιάζει και δεν μπορεί να εκμεταλλευτεί ούτε την... ασφάλεια της έδρας της. Από την άλλη, η Μακάμπι με τον τρόπο που πήρε τη νίκη ανεβάζει την ψυχολογία της.