Ολυμπιακός - Ερυθρός Αστέρας 82-66: Εύκολα το 2/2 οι «ερυθρόλευκες»

Σταυρούλα Μουστακάτου
Ο Ολυμπιακός πέτυχε τη δεύτερη νίκη του σε ισάριθμα παιχνίδια του FIBA EuroCup, αφού μετά την Μπίντγκοζ, έδειξε τη δύναμή του και στον Ερυθρό Αστέρα (82-66)

Απέναντι σε έναν πολύ δύσκολο αντίπαλο, ο Ολυμπιακός κατάφερε να επιβάλλει τον ρυθμό του και να πάρει την δεύτερη νίκη του σε ισάριθμα παιχνίδια στο FIBA EuroCup. Κομβική για την ομάδα του Ζίμπαρτς η Κριστίν Βίτολα με 22 πόντους και 15 ριμπάουντ, με την Κούπερ να ακολουθεί με 10 πόντους, 6 ριμπάουντ και 6 ασίστ. Για την πλευρά του Ερυθρού, κορυφαία ήταν η Κάτανιτς με 15 πόντους, 6 ριμπάουντ και 10 ασίστ.

Μπορεί ο Ερυθρός Αστέρας να πήρε το προβάδισμα με 15-9 τρία λεπτά πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, ωστόσο ο Ολυμπιακός με Σταμολάμπρου και Κούπερ, έκλεισε την περίοδο υπέρ του (17-15). Από εκεί και πέρα οι «ερυθρόλευκες» πάτησαν το... γκάζι και χωρίς να αφήσουν πολλά περιθώρια αντίδρασης, οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με το +12 (45-33).

Μετά την ανάπαυλα, οι γηπεδούχες που βρήκαν σκορ από διαφορετικές παίκτριες, διατήρησαν το προβάδισμά τους, το οποίο πήρε διαστάσεις 13 πόντων και η τελευταία και καθοριστική περίοδος, είχε αφετηρία με το σκορ στο 64-51.

Το υπόλοιπο της αναμέτρησης αποδείχτηκε διαδικαστικό με την οποιαδήποτε αντίδραση του Ερυθρού Αστέρα να μην έχει αποτέλεσμα και το παιχνίδι να ολοκληρώνεται στο 82-66. Ο Ολυμπιακός, έτσι παραμένει αήττητος και σχεδιάζει το επόμενο παιχνίδι στην Ευρώπη.

Τα δεκάλεπτα: 17-15, 45-33, 64-51, 82-66