EuroBasket 2022, Τσεχία - Ολλανδία 88-80: Νίκησε κι ελπίζει για τα νοκ άουτ

Η αξιόμαχη Ολλανδία έβαλε δύσκολα στην Τσεχία όμως οι συνδιοργανωτές του EuroBasket 2022 επικράτησαν με 88-80 και πέτυχαν την πρώτη νίκη τους στον Δ' όμιλο, συνεχίζοντας να ελπίζουν σε πρόκριση στα νοκ άουτ.

Η Τσεχία πανηγύρισε την πρώτη νίκη της στο EuroBasket 2022 έπειτα από το 88-80 επί της Ολλανδίας, ανεβαίνοντας στο 1-2 και ρίχνοντας τους Ολλανδούς στο 0-3 ενώ σε ό,τι αφορά τον Τόμας Σατοράνσκι, δεν αγωνίστηκε.

Ο αγώνας

Η Τσεχία είχε εξ αρχής τον έλεγχο στον αγώνα με την Ολλανδία, κλείνοντας την πρώτη περίοδο στο υπέρ της 24-14, την ώρα που οι αντίπαλοί της επέμειναν δίχως επιτυχία στο μακρινό σουτ, έχοντας 0/9 τρίποντα σε αυτό το διάστημα.

Ακολούθως η Ολλανδία προσπάθησε να αντιδράσει μειώνοντας σε 26-22 με τον Χάμινκ όμως οι Τσέχοι ανέβασαν ξανά τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα και πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 50-27 με μπροστάρηδες τους Βέσελι και Πετέρκα.

Η Τσεχία συνέχισε στο ίδιο τέμπο, με τον Όντρεϊ Σέχναλ να σκοράρει με layup για το 52-32 όμως οι Ολλανδοί εκμεταλλεύτηκαν τα «νεκρά» διαστήματα των Τσέχων και μάζεψαν τη διαφορά, μειώνοντας σε 59-53 με τον Σάφτενααρ στο 28'.

H Ολλανδία έκανε την ύστατη προσπάθεια μειώνοντας σε 78-74 στα 2:32 για το φινάλε με τον Ντε Γιονγκ ενώ ο Κεράζι έκανε το 79-76 στο 39:11! Παρ' όλα αυτά, η Τσεχία άντεξε στην πίεση κι έφτασε στη νίκη με 88-80.

Τα δεκάλεπτα: 24-14, 50-27, 66-57, 88-80.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Η Τσεχία δεν τα... έχασε όταν η Ολλανδία μπήκε ξανά στο παιχνίδι στα τελευταία λεπτά κι έφτασε στην πρώτη νίκη της στο EuroBasket 2022 έχοντας καλύτερες επιλογές στο φινάλε.

MVP: Ο Γιαν Βέσελι κράτησε όρθια την Τσεχία στη μάχη για την πρόκριση στα νοκ άουτ, έχοντας 24 πόντους (6/6 βολ., 9/10 δίπ.), 7 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 μπλοκ σε 32:14.

Ο ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Μαρτίν Πετέρκα είχε 20 πόντους, 5 ριμπάουντ και 1 ασίστ για τους Τσέχους.

Ο «ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ»: Ο Σαρλόν Κλουφ έμεινε στα 1/5 σουτ εντός πεδιάς.

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Η πρώτη νίκη της Τσεχίας στον Δ' όμιλο.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Τα 12 παραπάνω ριμπάουντ της Τσεχίας.

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Έστω και δύσκολα, η Τσεχία επιβεβαίωσε την ανωτερότητά της απέναντι στην Ολλανδία με μπροστάρη τον Γιαν Βέσελι.