Φινλανδία - Ουκρανία 97-94: Η αντίπαλος της Εθνικής στο EuroBasket υποτάχθηκε στους... 42 πόντους του Μάρκανεν

Δημήτρης Οικονόμου
Σε μία φιλική... ματσάρα που κρίθηκε στην παράταση, ο Λάουρι Μάρκανεν σκόραρε 42 πόντους και οι Φινλανδοί επικράτησαν της Ουκρανίας με σκορ 97-94.

Στη μάχη των δύο NBAers, ο Μάρκανεν ήταν τελικά αυτός που τελικά επικράτησε του Μιχάιλιουκ, με τη Φινλανδία να κερδίζει στην παράταση την Ουκρανία, αντίπαλο της Εθνικής στο EuroBasket, με σκορ 97-94.

Ο Μάρκανεν ολοκλήρωσε με 42 πόντους (7/11 2π, 4/12 3π, 9 ριμπάουντ) έγινε ήρωας στην κανονική περίοδο. πετυχαίνοντας... τετράποντο για το 87-86, 56'' πριν το φινάλε. Μία βολή του Λεν έστειλε το ματς τελικά στην παράταση μετά και τη χαμένη ευκαιρία με τον Σάλιν.

Μάρκανεν και Μάντσεν συνέχισαν να σκοράρουν και στην παράταση, με την Ουκρανία να κολλάει απέναντι στην άμυνα των Φινλανδών, μένοντας στους 2 πόντους μετά από 3:30 λεπτά. Ο νέος παίκτης της ΑΕΚ ήταν δεύτερος σκόρερ της Φινλανδίας με 15 πόντους, 7 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ενώ για την Ουκρανία ξεχώρισε ο Μιχάιλιουκ με 20.

Τα δεκάλεπτα: 16-20, 47-44, 62-71, 87-87 κ.δ., 97-94

@Photo credits: Twitter/ basketfinland